Hurda otobüsten yapılan kütüphane kayyum tarafından kapatıldı

Mayıs 11, 2017, 1:42 pm
DBP’li Gürpınar Belediyesi tarafından, hurdaya çıkarılan halk otobüsünün dönüştürülmesi suretiyle yapılan kütühane, 'örgüt propagandası yapıldığı' gerekçesiyle kayyum tarafından kapatıldı.

Van’ın Gürpınar ilçesinde belediyeye kayyum olarak atanan Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı, “kapatma” faaliyetlerini sürdürüyor. Daha önce DBP’li belediyenin kütüphane yaptığı hurda halk otobüsünün “Niyazi Sönmez” olan ismini değiştiren kayyum Doğramacı, hızını alamayarak “örgüt propagandası yapılıyor” gerekçesiyle kütüphaneyi tamamen kapattı.

Dihaber’de yer alan habere göre, şair yazar Niyazi Sönmez’in adının verildiği ve içinde dünya klasikleri, Kürtçe öyküler, Kürtçe sözlük, mitoloji, felsefe ve şiir kitaplarının yer aldığı kütüphaneye Gürpınarlılar yoğun ilgi göstermişti.

Üzerinde dünya ve Kürt edebiyatından Pablo Neruda, Ahmedê Xanî, Musa Anter, Cegerxwîn, Nazım Hikmet gibi şair ve yazarların isimlerinin yazılı olduğu ve renkli boyalarla çocuk resimlerinin tasvir edildiği halk kütüphanesini açanlara ilişkin kayyum, “Örgüt propagandası” yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunmuştu.