Ana sayfa Öne Çıkanlar İHD Diyarbakır:Annesiyle cezaevinde kalan çocuklar travma geçiriyor

İHD Diyarbakır:Annesiyle cezaevinde kalan çocuklar travma geçiriyor

PAYLAŞ

Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle gündeme gelen sorunlardan biri de cezaevlerindeki tutuklu ya da hükümlü olmayan çocuklar. Türkiye’de aralarında bebeklerin de bulunduğu, yüzlerce çocuk, anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalıyor.İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici,cezaevine giren çocukların eğitim haklarının engellendiğine dikkat çekerek “çocuğun gelişimi üzerinde ciddi etki yaratıyor, çocuk travma geçiriyor” diye konuştu.

Diyarbakır Barosu: 668 bebek cezaevinde

CHP Milletvekili Gamze İlgezdi, Mayıs ayında hazırladığı raporda annesiyle birlikte cezaevinde kalan çocukların durumuna dikkat çekmişti. İlgezdi’nin sorusuna yanıt veren Adalet Bakanlığı 560 çocuğun annesiyle birlikte cezaevinde kaldığını açıkladı. Ancak Diyarbakır Barosu’na göre, 560’ı 0-7 yaş arası toplam 668 çocuk cezaevinde kalıyor. Son olarak Lice Belediye Başkanı Rezan Zuğurlu, 1 yaşındaki bebeğiyle birlikte Van’a gönderilmişti.

Siyasi mahkumlar çocuklarıyla cezaevinde

Peki, bu soruna çözüm bulunamaz mı? Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörü avukat Nahit Eren, çözüm için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Amerika’nın Sesi’nden Mahmur Bozarslan’ın sorularını yanıtlayan Eren, “Pozitif hukuk açısından değerlendirirsek, bizim sistemimizde ceza infazının ertelenmesi diye bir hüküm var. Bu yasal düzenleme, hakkında kesinleşmiş ceza bulunanlara belli süre cezaevine gitmeme yönünde bir hak tanıyor. Bu süre iki defaya mahsus birer yıldan iki yıldır. Bu haktan faydalanabilme için yasa bazı kısıtlamalar getiriyor. Söz konusu yasal düzenlemede siyasi suçlara bu hak tanınmıyor. Özellikle OHAL süreci içinde anneleriyle birlikte cezaevine girenlerin sayısında artış gözleniyor. Bu ayrım kaldırılmalı. Bu mümkün değilse de en azından, anne hükümlülere yönelik daha hijyenik, sosyal iletişim koşulları daha iyi, çocuklara uygun aktivitelerin yer alacağı farklı mekanlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz” dedi.

“Çocuğun gelişimi üzerinde ciddi etki yaratıyor”

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, çocukların cezaevlerinde bulunmasının hak ihlali oluşturduğuna dikkat çekti. Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Bilici, ev hapsi ya da yargılamanın ertelenmesi gibi önerilerde bulunarak, “Çocuğun eğitim hakkı engelleniyor, çocuğun gelişimi üzerinde ciddi etki yaratıyor, çocuk travma geçiriyor. Çözümü çok basit. Mahkeme devam edecekse, ev hapsi olabilir ceza ertelemesi yapılabilir, mahkeme sürece ertelenebilir. Çok değişik çözüm modelleri geliştirilebilir. Hiçbir şey çocuğun geleceğinden daha önemli değil. Yargılama sonucuna kadar anneyle beraber dışarıda kalabilir. Şu anda keyfi olarak çocuklar anneleriyle beraber tutuluyor. Çocuğu annesinden ayırıp anneyi içeride tutma çözüm değil. Bu, çocuğun gelişimi üzerinde ciddi etki yaratıyor. Bizim siyasi iktidar ve kamuoyuyla paylaştığımız; ev hapsi ya da ceza ertelenmesi olabilir” diye konuştu.
Amerika’nın Sesi