Ana sayfa Logo Altı İngiliz basını: Nazi benzetmesi, kutuplaşmayı artırmayı hedefleyen hesaplanmış bir adımdı

İngiliz basını: Nazi benzetmesi, kutuplaşmayı artırmayı hedefleyen hesaplanmış bir adımdı

PAYLAŞ

“i” gazetesi, “Öfkeli Türkler Hollanda’yı intikamla tehdit ediyor” başlığını kullanırken Mike Corder imzalı haberde “Bazı Avrupa uluslarının Erdoğan’ın yavaş yavaş de-facto diktatörlüğe ilerlediğini düşünmesinin” Türk bakanların Avrupa’daki referandum kampanyası planlarını engellediği aktarıldı.

The Daily Telegraph gazetesinin dünya haberleri sayfasının manşetinde ise “Erdoğan: ‘Faşist’ Hollanda ziyareti engellemenin bedelini ödeyecek” başlığı yer aldı. Venetia Rainey ve Rory Mullholland imzalı haberde Hollandalı aşırı sağcı siyaetçi Geert Wilders’in Rotterdam’daki mitingin iptal edilmesi için haftalardır çağrı yaptığı hatırlatılırken, mitingin iptal edilmesinin Wilders’in hanesine yazıldığı belirtildi.

Wilders’in Twitter’daki “Hollanda’da beşinci kol faaliyeti yürütülüyor ve bu yok edilmeli. Eğer başka ülkeye ait hissediyorsanız oraya gidin” paylaşımına yer veren gazete Fransa’nın sağduyu çağrısı yaptığını yazdı.

Gazeteye konuşan Clingendael düşünce kuruluşundan Kees Elenbaas, hafta sonu Hollanda’da yaşananlarda Geert Wilders’in büyük payı olduğunu söyledi.

Daily Telegraph: Kazananlar Wilders ve Erdoğan

Gazetenin konuyla ilgili yazdığı editöryal makalede ise şu ifadeler yer aldı:

“Hollanda’da Çarşamba günü gerçekleşecek genel seçim Avrupa’da yükseldiği düşünülen popülizmin bu yılki ilk testi olacak. Tartışmalı figür Geert Wilders’in liderliğinde göç karşıtı Özgürlük Partisi’nin seçimi birinci sırada bitirmesi bekleniyor. Fakat diğer partilerin Wilders ile koalisyon yapmayı reddetmesi nedeniyle parti büyük ihtimalle koalisyonda yer alamayacak.

“Bu durum Hollanda’nın ihtiyaç duymadığı yeni bir seçim tetikleyebilir. Mevcut seçim kampanyası Avrupa liberalizminin kalesi olan ülkede göçün etkileri hakkındaki tartışmalar nedeniyle büyük kutuplaşmalara yol açtı. Böyle bir anda ülkenin en son ihtiyaç duyduğu şey ise Türk siyasetinin müdahalesi nedeniyle bu gerilimin alevlendirilmesiydi.

“Erdoğan’ın Hollanda’yı Nazilere benzetmesi, kutuplaşmayı artırmayı hedefleyen hesaplanmış bir adımdı.

“Hollanda’nın tepkisi Erdoğan’ın işine yaradı. Erdoğan ülkesinde hükümeti eleştiren basın organlarını kapatması ve geçen yılki başarısız darbenin ardından muhalifleri tutuklaması nedeniyle eleştiriliyordu. Şimdi ülkesindeki baskıcı politikalarını savunurken Avrupa’da ifade özgürlüğüne getirilen engellerden bahsetme imkanına kavuştu.

“Bir diğer kazanan ise Wilders oldu. Protestolar ve polisle Türk göstericiler arasında çıkan çatışmalar kendisinin göç karşıtı söylemine hizmet etti. Bu iki popülistin kendi çıkarları için birbirlerini alaycı bir şekilde kullanmasını izlemek hiç hoş değil. (BBC Türkçe)