Ana sayfa Öne Çıkanlar İnsan hakları savunucusu avukata Şanlıurfa TEM’de işkence

İnsan hakları savunucusu avukata Şanlıurfa TEM’de işkence

PAYLAŞ

İnsan hakları savunucu, Avukat İlhan Öngör, Şanlıurfa’da 11 günlük gözaltı sürecinden sonra tutuklanan ve bir süre sonra ‘ek ifadesi’ alınacağı gerekçesiyle yeniden TEM Şube’ye götürülen kardeşi Mahmut Öngör’ün işkence gördüğünü belirterek, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurdu.

Cumhuriyet’in haberine göre, kendisi de İHD Adana Şube Eşbaşkanı olan Avukat Öngör; kardeşine karşı elektrik verme, falakaya yatırma, kaba dayak atma gibi fiziki işkenceler yapıldığını, sol elini bileğinden itibaren kullanamadığını, burnunun yaralar içinde olduğunu, vücudunun değişik yerlerinde yara izleri olduğunu, talep etmelerine karşın kardeşinin hastaneye sevk edilerek muayane edilmediğini kaydetti.

İHD, Mahmut Öngör ile emniyette görüştükten sonra sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

NE OLMUŞTU

İlhan Öngör’ün başvurusuna göre, Mahmut Öngör, 12 Kasım 2017 tarihinde Şanlıurfa Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Gözaltı, ilk 3 gün boyunca aileye haber verilmedi. Ağabey İlhan Öngör, kardeşinin bu üç gün boyunca işkence gördüğünü kaydetti.

11 günlük gözaltı sürecinden sonra Öngör, Şanlıurfa Sulh Ceza Hakimliği tarafından tuklanarak cezaevine konuldu.

Mahmut Öngör, bir hafta sonra 28 Kasım akşam vakti tutuklu bulunduğu cezaevinden polisler tarafından alınarak, yeniden emniyete getirildi.

Savcılık emri ile ‘ek ifadesinin’ alınacağı bildirilen Öngör’ün emniyete getirilmesi 2 gün boyunca ailesine bildirilmedi.

1 Aralık günü kardeşi ile TEM Şube’nde görüşme olanağı bulan Avukat İlhan Öngör, “Kardeşime emniyetteki ifadesinde daha önceki gözaltısında susma hakkını kullandığı gerekçesi ile işkence yapıldı. Buna karşılık kardeşim doktora götürülmedi. Halen gözaltı işlemi ve işkence devam ediyor.” dedi.