Ana sayfa Logo Üstü - Sol ‘iPhone 8, sahibini yüzünden tanıyacak’

‘iPhone 8, sahibini yüzünden tanıyacak’

PAYLAŞ

iPhone’unun onuncu yıldönümünü kutlayan Apple, yeni modelinde, kullanıcıların, telefonlarını kimlerin kullandığını kontrol edebilecekleri ve yüzleri tarayarak kaydeden bir güvenlik sistemi üzerinde çalışıyor.

Bloomberg’e göre, Touch ID (parmak izi okuma) yerine geçecek 3D tarama sistemi, ödemeleri doğrulamak, uygulamalarda oturum açmak ve telefonun kilidini açmak için kullanabilecek. Farklı açılardan çalışabilecek olan sistem, bu sayede masada dururken de, kaldırıldığında bakılarak da kilidini açılabilecek.

Tarama sisteminin hız ve doğruluk testlerini yapan Apple’ın yeni teknolojisinin, yüz okumasını birkaç yüz milisaniyede bir hızında yapabildiği belirtiliyor. 2 boyutlu değil de 3 boyutlu okuma yapan yeni sistem, fotoğraftan çalışmayacak. Böylece de birinin yüzü ile fotoğrafı arasında ayrım yapabilecek.

Yüz tarama teknolojisi, Bloomberg raporlarına göre 2013’te iPhone 5S’te ilk kez tanıtılan Touch ID’den daha güvenli olabilir. Apple, parmak izi tarayıcısının bir başkasının parmağından açılabilmesi şansının 50 binde bir olduğunu iddia ediyor.

Güvenilir bir sicili bulunan analist Ming-Chi Kuo’ya göre, iPhone 8, “mevcut herhangi bir akıllı telefonun en yüksek ekran-gövde oranına” sahip OLED ekranla gelecek.

Ayrıca yeni modelde de Apple’ın, ekranı açmak için ‘Ana Ekran düğmesini’ ve ‘Dokunmatik parmak izi tarayıcıyı’ kaldırması bekleniyor.

Kuo, Apple’ın Eylül ayında üç yeni telefon, iPhone 8, iPhone 7S ve iPhone 7S Plus’ı çıkaracağını öngörüyor. IPhone 8, iPhone 7 ile kabaca aynı boyutta bir cihaza yerleştirilmiş 5.2 inç ekran boyutuyla bu üçünün en çarpıcı yeniden tasarımına sahip olacak.