İPhone için üretilen geri dönüşüm robotu işe başladı

Mart 14, 2017, 6:02 pm
Apple, geçtiğimiz ilkbaharda düzenlediği etkinlikte yeni robotu Liam‘ı tanıtmıştı. Geri dönüşüme gönderilen iPhone’ları parçalarına ayıran ve işe yarar parçalarının yeniden değerlendirilmesini sağlayan robot, teknoloji devinin Kaliforniya ve Hollanda’daki üretim tesislerinde kullanılmaya başladı

Liam, yalnızca 11 saniyede bir iPhone 6’yı parçalarına ayırabiliyor. Bu da yılda 1,2 milyon iPhone 6’ya denk geliyor. Yalnızca 2016’da 211 milyon adet iPhone satıldığı düşünüldüğünde, iki Liam sisteminin toplamda 2,4 milyon iPhone’u geri dönüşüme hazırlayabilecek olması şu an için biraz yetersiz görünüyor.

Apple’dan yapılan açıklamada, sistemin ne seviyede bir hammadde tasarrufu sağladığına da değiniliyor. Liam, her 10.000 iPhone’dan yaklaşık 160 kg alüminyum, 80 kg bakır, 0,13 kg altın, 0,04 kg platinyum grubu metal, 5,5 kg kalay ve 2,4 kg kadar da nadir bulunan yer altı kaynağını yeniden kullanım için ayırıyor.

Apple’ın bu girişimi, çevreye duyarlı projelerin daha kolay yatırım bulmasını amaçlayan 1,5 milyar dolarlık “green bonds” taahhüt senetleriyle bağlantılı. Yapılan açıklama, bir teknoloji gösterisinden çok geri dönüşüm ve kaynakların yeniden kullanımına gösterilen özeni yatırımcılara göstermeye yönelik.(ceyms)