Ana sayfa Dünya Irak depreminde ölü sayısı 400’ü aştı

Irak depreminde ölü sayısı 400’ü aştı

PAYLAŞ

Amerikan Jeoloji Araştırma Merkezi 7,3 büyüklüğünde olduğunu belirttiği depremin merkez üssünün İran-Irak sınırı boyunca Halepçe kentinin 32 km güneybatısı olduğunu kaydetti. Sarsıntı yüzeyin 23,2 kilometre altında meydana geldi, bu nedenle hasar fazla oldu. İran’da ana depremin ardından 100’den fazla artçı hissedildi.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, İran’ın kuzeybatı, batı ve merkez bölgelerinin de depremden etkilendiği belirtilirken, en çok can kaybının Kirmanşah vilayetinde olduğu ifade ediliyor.

İran’ın batısındaki Kirmanşah’da 407 kişi öldü, 6 bin 700 kişi ise yaralandı. Kirmanşah dağlık, kırsal bir bölge. Burada halkın çoğu tarımla uğraşıyor.

İran devlet televizyonuna göre deprem İran-Irak sınırındaki bölgelerde hissedildi ve 8 köy zarar gördü, bazı köylerde elektrik kesildi. Depremden zarar gören bölgelere kurtarma ekiplerinin gönderildiği de kaydedildi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi ve kurtarma görevlileriyle devlet dairelerinin depremden etkilenenlere yardım etmek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise bölgeyi Salı günü ziyaret edecek.

Iraklı yetkililerse depremin büyüklüğünü 6,5 olarak açıkladı. Deprem başkent Bağdat’ta da hissedildi.

Türkiye Irak’a yardım gönderdi

Türkiye, Irak’taki deprem bölgesine arama ve kurtarma ekipleri yolladı.

Türk Kızılayı, 3 bin çadır ile 10 bin yatak ve battaniye ayrıca gıda ve ısıtıcı taşıyan 33 yardım kamyonunu Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentine gönderdi.

Türk yetkililer, talep gelirse İran’a da yardıma hazır olduklarını açıkladı.