Ana sayfa Öne Çıkanlar İranlı kadınlardan başörtüsü zorunluluğuna karşı kampanya

İranlı kadınlardan başörtüsü zorunluluğuna karşı kampanya

PAYLAŞ

Fikir, kıyafet zorunluluğuna karşı internette My Stealthy Freedom (Benim Sinsi Özgürlüğüm) adlı hareketi kuran Masih Alinejad’dan çıktı. Kampanyayı başlatan Alinejad, ABD’de yaşıyor ve tutuklanma korkusu nedeniyle 2009’da ayrıldığı İran’a geri dönemiyor.

My Stealthy Freedom kampanyasına son üç yılda 3 binden fazla başı açık kadın fotoğrafı ve videosu gönderildi. İnternet sitesi, yetkililerin radarına takılmamak için genellikle faaliyetlerini gizli yürüttü.

#beyazçarşamba kampanyası beşinci haftasına girdi. Alinejad’a ilk iki haftada gönderilen videoların sayısı da 200’ü aştı.

İran’da 1979 İslam Devrimi’nden önce birçok kadın mini etek ve kısa kollu bluzlar gibi ‘Batı tarzı’ kıyafetler giyebiliyordu ama Ayetullah Humeyni’nin ülkenin başına gelmesiyle her şey değişti.

Kadınlar, İslam’a uygun şekilde başlarını örtmeye, makyaj yapmamaya, diz boyunda mantolar giymeye zorlanıyordu. Yaklaşık 100 bin kadın ve erkek, 1979 yılında yasaya karşı gösteriler için sokağa çıkmıştı. Yasaya muhalefet bugün de devam ediyor. (BBC)