Ana sayfa Manşet İsrail, 1967 yılından bu yana yaklaşık 15 bin Filistinliyi Kudüs’ten zorla çıkarttı

İsrail, 1967 yılından bu yana yaklaşık 15 bin Filistinliyi Kudüs’ten zorla çıkarttı

PAYLAŞ

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch/HRW) hazırladığı rapora göre İsrail, Kudüs’ün doğu kısmını işgal ettiği 1967 Altı Gün Savaşı’dan 2016’nın sonuna kadar 14.595 Kudüslüyü kentten zorla çıkardı. HRW raporunda bunun “savaş suçu” olabileceği konusunda uyardı.

HRW’nin raporuna göre işgal rejimi Doğu Kudüs’ü işgal ettiği tarihten bu yana Doğu Kudüs bölgesinde yaşayan binlerce Filistinliyi ırkçı politika izleyerek şehri terk etmeye zorladı. HRW’nin Ortadoğu direktörü Sarah Leah Whitson “İsrail Kudüs’ü birleşik bir şehir olarak ele almak istiyor, ancak gerçekte Yahudiler için bir dizi kural ve Filistinliler için geçerli bir kurallar var” uyarısında bulundu.

ETHA’nın aktardığı rapora göre, İsrail yönetimit Kudüslülerin kimliklerini gasp ederken belli bir adreslerinin olmadığı iddiasını gerekçe olarak kullandı. Fakat son dönemde çok sayıda Kudüslüyü de yakınlarından birinin işgal güçlerine yönelik eylemlere karışmasından dolayı toplu cezalandırmaya tabi tutarak kimliklerine el koydu.