Ana sayfa Dünya İsviçre Federal Hükumeti: MİT, İsviçre’de bulunan Türkiyeli göçmenleri ajanlığa zorluyor

İsviçre Federal Hükumeti: MİT, İsviçre’de bulunan Türkiyeli göçmenleri ajanlığa zorluyor

PAYLAŞ

İsviçre Federal Hükümeti yayınladığı 210 sayfalık yıllık çalışma raporunda, Türkiye ile ilgili çarpıcı bilgilere yer verdi. Bern’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği ile ülkedeki Türk cami imamlarının faaliyetlerinin de mercek altına alındığı çalışma raporunda, İsviçre Liberal Partisi’nin geçtiğimiz Eylül ayında “Erdoğan’ın ‘İsviçre’ye uzanan kolu” adı altında verdiği gensoruya da dikkat çekildi.

MİT’İN FAALİYETLERİ

Dihaber’de yer alan habere göre raporda, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) İsviçre’de bulunan Türkiyeli göçmenleri ajanlığa zorladığı iddia edildi. MİT elemanlarının Bern’de bulunan Büyükelçilik binasını ajanlık faaliyetleri için bir merkez olarak seçtiği ifade edilen raporda, özellikle 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası ajanlık faaliyetlerinin arttığına vurgu yapıldı.

‘LOMBACHWEG’TE AJANLIK’

Konuyu bugün elçiliğin bulunduğu sokağın adını vererek “Lombachweg’te ajanlık” başlığı ile sayfa manşetine taşıyan İsviçre’nin yüksek tirajlı gazetelerinden Tages Anzeiger, ayrıca daha önce elçilik önünde yasalara uygun olarak yapılan bir gösteriye büyükelçilikten açılan ateş sonucu bir kişinin öldüğünü de hatırlattı.

Haberde, “Hükümet bütün bunları biliyor fakat diplomatik kimlikleri oldukları için dokunulamayan bu kişilerin suç olan ajanlık faaliyetlerini yürütmesine bir şey diyemiyor” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de Sonntag Zeitung gazetesi, Zürich Kanton’una bağlı Oerlikon kentinde bulunan Türk cami imamının İsviçre’de bulunan birçok dernek, kuruluş ve kişilerin isimlerinin içinde olduğu bir listeyi “Gülenist” diye Türkiye’ye gönderdiğini yazmıştı.