Ana sayfa Video Galeri Jaguar E-Type, artık elektrikli

Jaguar E-Type, artık elektrikli

PAYLAŞ

Konu otomotiv endüstrisi olduğunda başlı başına bir otorite olarak kabul edilebilecek Enzo Ferrari’nin bile güzelliğini takdir edercesine, gelmiş geçmiş en güzel araç olduğunu ifade ettiği Jaguar E-Type, tamamen elektrikli versiyonuyla Londra’daki Jaguar Land Rover’s Tech Fest’te sergilenecek.

Tamamen elektrikli olduğu ifade edilen otomobil 1968 serisi 1.5 Jaguar E-Type Roadster’a bire bir benziyor çünkü bu araç, Jaguar Land Rover Classic Works tarafından 1.5 Jaguar E-Type Roadster’ın restore edilmiş hali. Elden geçirilmesinin ardından E-Type Zero ismini alan otomobilde, E-Type sürüş deneyimiyle elektrikle güç üreten elemanların ortaya çıkardığı performans bir araya geliyor. E-Type Zero’nun arkasındaki motivasyonun kaynağı ise, klasik otomobil sahibi olmak isteyen kullanıcıların gelecek teknolojilerinden yararlanabilmelerini sağlamak olarak görünüyor.

CEYMS’in aktardığı habere göre, Jaguar’ın ifade ettiğine göre E-Type Zero’nun lityum-ion batarya modülü orijinal modeldeki XK 6 silindir motorla aynı boyut ve ağırlıkta olacak şekilde tasarlanmış. Otomobil bu yeni haliyle 0-10 km hızlanmasını 5,5 saniyede gerçekleştiriyor. Öte yandan otomobilin menzili ise 275 km olarak açıklandı.