Ana sayfa Öne Çıkanlar Kanser ilacı karaborsaya düştü, hastalar risk altında

Kanser ilacı karaborsaya düştü, hastalar risk altında

PAYLAŞ

Kanser hastalarının kullanması gereken hormon ilacı ‘tamoksifen’ ilacının bulunmaması nedeniyle büyük bir mağduriyet ortaya çıktı. İlacın Türkiye’deki tek üreticisi Teva İlaç, tamoksifenin piyasalarda ağustos ayına kadar bulunamayacağını açıkladı. Hastalar yurtdışından ve şehir dışından ilaç tedarik etmeye çalışırken, ilacın karaborsası oluştu.

BirGün’den Rabia Yılmaz’ın haberine göre söz konusu ilacın, özellikle meme kanseri hastaları (hormon reseptörü pozitif olan) tarafından ameliyat, kemoterapi ve ışın seansları bittikten veya hemen ameliyat sonrası yaklaşık 5-10 kadar kullanılması gerekiyor. Koruyucu etkisi olan tamoksifen, hormonları (östrojen ve progesteron reseptörleri) baskılayıcı ve hastalığın nüksetmesini önleyici özelliğe sahip. Ancak ilacı üreten iki firmadan birinin piyasadan çekilmesi, piyasadaki stokların tükenmesi ve Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki önlemsizliği sonucu binlerce hasta büyük bir riskle karşı karşıya kaldı.

Türkiye’ye tamoksifen ilacını AstraZeneca ve Teva isimli iki ilaç firması getiriyordu. İhtiyacın yaklaşık yüzde 70’ini karşılayan AstraZeneca’nın Türkiye’de tamoksifen pazarından çekilmesi üzerine hastalar ocak ayından beri ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı. Piyasada tek kalan firma da, talebi karşılayamadı. İlaç stokları mayıs ayında tamamen tükendi. İlaçsız kalan hastalar, sosyal medya üzerinden hem ilaçlarını hem de ilaçları bulabilecekleri adresleri paylaştıkları iletişim ağları kurdu.

Firmanın piyasadan çekilmesiyle yaşanan ilaç krizi sonrası Sağlık Bakanlığı sorunun yakın zamanda çözüleceğine yönelik açıklamada bulundu. Yaklaşık 5-10 yıl aralıksız kullanılması gereken ilacı günlerdir kullanamayan hastalar, Bakanlığın bu kadar riskli bir durum için bir önlem almamış olmasına büyük tepki gösterdi.

Şu anda Türkiye’ye tamoksifen getiren tek firma olan Teva İlaç, bu sıkıntılı sürecin ağustos ayına kadar devam edeceğini, sonrasında normale döneceği bilgisini verdi. Ancak ağustos ayına kadar binlerce hastanın ne yapacağı bilinmiyor.

Karaborsası oluştu

Sağlık Bakanlığı’nın ‘ucuz ilaç’ uygulaması nedeniyle böyle bir sıkıntının yaşandığını aktaran İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Mualla Saip, “Tamoksifen’in orijinal molekülünü üreten firma piyasadan çekildi. Ama şu anda ilacın muadilleri de bulunamıyor. Aynı zamanda karaborsası da oluştu bu işin” dedi.