Ana sayfa Ekonomi Karar yazarı İbrahim Kahveci: Ekonomik krizi vatandaş sonbaharda hissedecek, asıl kriz ise...

Karar yazarı İbrahim Kahveci: Ekonomik krizi vatandaş sonbaharda hissedecek, asıl kriz ise 2019’da

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı. Seçimin nasıl sonuçlanacağı heyecanla bekleniyor. Ancak sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun iktidara gelecek olan parti veya partiler kucağında ekonomik krizi bulabilir.

PAYLAŞ

Seçim sonrasında kurulacak hükümetin en büyük sorunu ekonomi olacak. Karar yazarı İbrahim Kahveci de yazısında bu duruma dikkat çekiyor.

 

Kahveci, Aralık 2017 itibariyle dış borcun 453 milyar dolar olduğunu ve bu borcun 316 milyar dolarının özel sektöre ait olduğunu hatırlatıyor. 2022 yılına kadar ödenmesi gereken dış borç tutarının ise 252 milyar 349 milyon dolar olduğunu belirten Kahveci, bu tutarın 45 milyar 314 milyon dolarının faiz ödemesinden oluştuğuna yer veriyor.

 

İkinci sorunun ise ‘faiz’ olduğunu işaret eden Kahveci, “Faizler  bir türlü durmuyor. Burada Merkez Bankası faizlerini kastetmiyoruz. Piyasada kurda yaşanan yükseliş gibi, faizlerde de bir yükseliş yaşanıyor” diyor.

 

Girişimcilerin krizde olduğu yazıda ifade edilerek, “Borcunu çevirebilecek mi? Döviz açığını nasıl kapatacak? Faiz giderini karşılayabilecek mi? Artan maliyetleri ürün fiyatlarına zam yaparak giderebilecek mi?  Kısaca girişimci küçülmeden, ya da iflas etmeden durumu kurtarabilecek mi?” sorularını soruyor.

 

Kahveci, esas krizin ise gelecek yıl yaşanacağını savunuyor:

 

“İşte girişimcinin şu an yaşadığı krizi, sokaktaki vatandaş sonbaharda hissetmeye başlayacak. Onun için asıl kriz 2019’da.

 

İşini kurtarmaya çalışacak olan girişimci henüz kimseyi işten atmadı. Henüz ödenmeyen maaşlar kamuoyuna yansımadı. Hatta borçlar bile geçmiş birikimler nedeniyle şu anda ödeniyor. Ama yarın ne olacak? İşte onu bilen yok…

 

Seçim anketlerinde benim dikkatimi oy oranları çekmiyor. Henüz krizi hissetmemiş, yaşamamış olmasına rağmen sokaktaki vatandaş bile ekonomiyi ilk sırada sorun olarak görüyor. İşsizlik, enflasyon gibi diğer verilerde eklendiğinde nerede ise herkes ekonomiye bakıyor. ”

 

Seçim meydanlarında partilerin ‘bol keseden vaatlerine’ de sitem eden Kahveci, yazısını “Bugün bütün partiler devletin malını dağıtmak üzerinden siyaset yapıyor ama herkes biliyor ki, asıl faturayı seçimden sonra Millet ödeyecek. Bence asıl bu çıkmazı çözecek lider ve ekip seçimde öne çıkacak. Devletin kasasından para dağıtanlar değil devletin ve milletin kesesini toplayanlar kazanacak” sözleriyle bitiriyor.