Ana sayfa Medya Kaymakamlığın yasakladığı Musa Anter Ödül Töreni İHD’de gerçekleştirildi

Kaymakamlığın yasakladığı Musa Anter Ödül Töreni İHD’de gerçekleştirildi

PAYLAŞ

Bu yıl 25’incisi Taksim Hill Otel’de gerçekleşecek olan Musa Anter ve Basın Şehitleri Ödül Töreni, Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından OHAL gerekçesiyle yasaklandı. Yasağa tepki gösteren Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi İHD İstanbul Şubesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından ödül töreni İHD İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirildi.

Musa Anter’i öldürdüklerini sanıyorlar ama o bizim içimizde yaşıyor

Tören öncesi İHD binası önünde konuşan jüri üyesi Hüseyin Aykol, 28 yıldır özgür basın geleneği olarak çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, şunları söyledi:

Bu uğurda arkadaşlarımız şehit düştü, içeri girenler oldu, sürgüne gitmek zorunda kalanlar oldu. Bu bedel ödememiz bütün bu yıllarda ve Musa amcamızdan başlayarak şehit verdiğimiz arkadaşların anısına böyle bir ödül töreni düzenliyoruz. Bunu çeşitli yerlerde düzenledik. İstanbul’da başladık, Diyarbakır’da, Van’da verdik. Bu yıl da İstanbul’u düşündük. İstanbul’daki ödül törenimiz Beyoğlu’nun verdiği bir karar ile yasaklandı. Yasaklama kararını OHAL’de böyle bir toplantı için 48 saat öncesinde haber vermelisiniz. Kapalı toplantılar için bu kural yok. Biz izin istesek de anlaşılıyor ki izin verilmeyecekmiş. Yani bu Musa Anter ödül törenimizden biri de böylece yasaklanmış oldu. Bir de bu ödül töreninin şanı ve şerefi böyle bir yasakla taçlandı. Esasen insanların haber alma hakkının savunarak yolumuza devam edeceğiz. İçeride, tutuklu olan tam 106 gazeteci var bizden. Bu insanlar devam eden mahkemelerinden ağır ceza alabilir ve yıllarca içeride kalabilir. Eren Keskin arkadaşımızın 140 davası var. Destek olmak için nöbetçi yayın yönetmenliği yapanlara davalar açıldı. Biz bugün ödül verecektik. Onlara ödül verecektik ama kimse bunu engelleyemez. Gelecek yıl bu töreni bir daha düzenleyeceğiz. O kadar güzel haber yapan arkadaşlarımız var ki ödül vermeye devam edeceğiz. Musa Anter’i öldürdüklerini sanıyorlar ama o bizim içimizde yaşıyor.

 

İHD yöneticisi Eren Keskin ise “Özgür Gündem gazetesi bu coğrafyanın en çok baskı gören gazetesiydi. Yine bu coğrafyanın en çok baskı gören gazetecilerinden ve direniş ile mücadele azmi bizlere önder olan Musa amcamızın adına yapılan bir ödül töreni olacaktı. Ölmüş bir insan adına yapılan bir ödül törenini bile yasaklayan zihniyetten söz ediyoruz. Bu zihniyet Hatun annenin mezarına saldıran zihniyetten farklı değil. Bunu ancak böyle görebiliriz. Musa amca eminim ki kahkahalarla güler ve ‘benden hala korkuyorsunuz’ derdi. Bizi hiçbir şey durduramaz” açıklamasında bulundu.

“Dün ‘Musa Anter’in acısını kalbimde hissediyorum’ diyenler bugün ödül törenini yasaklıyor!”

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ise şöyle konuştu:

İnsan ne söyleyeceğini bilmiyor. Musa Anter hakkında bundan birkaç sene evvel Diyarbakır mitinginde sırf oy toplamak için ‘Musa Anter’in acısını kalbimde hissediyorum’ diyen adamın kuklaları bugün Musa Anter’in basın şehitleri ödül törenini iptal etti. Samimiyetsizlik diz boyu. Bu kadar fırıldak düşünceler içerisinde dönen bir devlet içerisinde yaşıyoruz. Ama biz mücadelemize devam edeceğiz.

Açıklamanın ardından 25’inci Anter ve Basın Şehitleri Ödül Töreni İHD İstanbul Şubesi’nde yapıldı.