Ana sayfa Sürmanşet Kerestecioğlu: ‘Çocukların ölümü üzerinden siyaset yapıyorlar’

Kerestecioğlu: ‘Çocukların ölümü üzerinden siyaset yapıyorlar’

PAYLAŞ

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, hükümetin ve Meclis’in çocuk ölümlerine karşı politika üretmekte yetersiz olduğunu ve sessiz kaldığını belirterek, duruma tepki gösterdi. “Çocukların ölümü üzerinden siyaset yapıyorlar” diyen Filiz, Şırnak’ın Silopi ilçesinde zırhlı aracın eve girmesi sonucu katledilen iki çocuğu hatırlatarak, çocukları öldürenlerden hesap sorulmasını istediklerini ancak bugüne kadar kimseden hesap sorulmadığına dikkat çekti. Verilen cevapların yetersiz olduğunu ifade eden Filiz, “Cevaplarınız bu olaya ilişkin cevaplar değil. Her şeyde dönüp dolaşıp aynı lafları tekrar ediyorsunuz, yine hendeklere geliyorsunuz. Bir panzer gece evinde uyuyan çocukların evine girmiş, vicdan, biraz insaf artık” diye konuştu.

Parlamentoda bulunan herkesin konuyla yakından ilgilenmesi gerektiğine vurgu yapan Filiz, “Herkes, ‘Evet uyuyan çocuklar da güvende değil, bu bizim çocuğumuz da olabilirdi. Kimin çocuğu olursa olsun biz bu parlamentoda milletvekilleriyiz’ denilerek araştırma komisyonunun kurulmasına destek vermeli, olması gereken budur” dedi.

‘Çocukların sesi olmak zorundayız’

“Biz hangi aynaya bakacağız” diyen Filiz, 15 yıldır iktidarda bulunanların aynalara nasıl baktığını sordu. Filiz, “Ayna hiç oldu mu gerçekten karşınızda? Suruç’a gidip acı mı paylaştınız, Ankara Garı katliamı burnunuzun dibinde oldu. Gidip acı mı paylaştınız da bize acı paylaşmaktan söz ediyorsunuz” diye sordu.

İki yıldır yaşanan acıların hesabını sayamadıklarını kaydeden Filiz, yalnızca kendi acılarıyla ilgili olmadıklarına da vurgu yaptı. Cemaat soruşturması kapsamında tutuklu bulunun Seyfullah Çakmak’ın engelli olan iki çocuğunun engelli aylığının kesilmesinin de hesabını sorduklarını söyleyen Filiz, “Burası parlamentoysa, burası çocukları korumak zorunda. Onların sesi de bizler olmak zorundayız. Çünkü onların sesi yeterince özgür değil maalesef” dedi.