Ana sayfa Magazin Kıbrıs’ta uyuşturucuyla yakalanan Yurdaer Okur’a 100 lira para cezası

Kıbrıs’ta uyuşturucuyla yakalanan Yurdaer Okur’a 100 lira para cezası

PAYLAŞ

28 Mart’ta tiyatro festivaline katılmak üzere KKTC’ye gelen ve Ercan havalimanında narkotik köpeğine üzerinde bir gram hintkeneviriyle (esrar) yakalanan ünlü oyuncu Yurdaer Okur, 100 lira ara cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı. Okur hapis cezası almaması nedeniyle sınırdışı edilmeyecek ve KKTC’ye giriş çıkışına engel konulmayacak.

100 LİRA PARA CEZASI

Hürriyet’in haberine göre, dava Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Davada 3 kişilik mahkeme heyeti, KKTC devlet laboratuvarının çalışmaması nedeniyle Okur’un üzerinde yakalanan uyuşturucuya tahlil yapılamadığını, ancak ünlü sanatçının, uyuşturucunun hintkeneviri olduğunu itiraf ettiğini belirtti. Mahkeme oyuncu hakkında uyuşturucu ithal etmek ve kullanmak suçlarından her biri 50 lira olmak üzere 100 lira para cezası verdi. Mahkeme, Yurdaer Okur’un sulh ve sükûnu koruyacağına dair 50 bin lira kefalet senedi imzalaması karşılığında serbest bıraktı.

Karar bir hakimin 15 gün hapis cezası istemine karşın diğer hakimlerin para cezası vermesi nedeniyle oy çokluğuyla alındı. Okur, hapis cezası almaması nedeniyle sınırdışı edilmeyecek ve KKTC’ye giriş çıkışına engel konulmayacak. Uyuşturucu, KKTC’de ağır suçlardan kabul ediliyor ve genellikle hapis cezası veriliyor. KKTC’de herhangi bir hapis cezası alan üçüncü ülke vatandaşları, cezalarını çektikten sonra sınırdışı ediliyor ve Ada’ya tekrar girişleri engelleniyor. Yasak ancak Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılıyor.