Ana sayfa Politika Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti bu kadar rencide edilmemişti

Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti bu kadar rencide edilmemişti

PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun verdiği mesajlar şu şekilde:

Hollanda ve Almanya ile olan toplantı krizlerine ilişkin Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Hollanda ve Almanya ile bir kriz yaşadık. Hala devam ediyor. İlk duyduğumda emin olun sizler gibi çok üzüldüm. Asla kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti bu kadar rencide edilmemişti. Bir bakanın sınır dışı edilmesini asla kabul etmiyoruz. ‘ne gerekiyorsa yapın yanınızda olacağız dedik. Hollanda ile tüm ilişikleri askıya alın dedik. Osmanlı döneninde bile bu kadar rencide olmamıştı. Yaptırım uyguluyoruz denildi. Neymiş, Hollanda büyükelçisi Türkiye’ye gelmeyecekmiş. Zaten burada değil ki. Sen kendi büyükelçini çektin mi çekmediler. Niye çekmiyorsun? Neden sert önlemler almıyorsun?

MİLLETİ GAZA GETİRİYORSUN. ÖNLEM ALDIĞINI SANIYORSUN. MİLLETİ KANDIRIYORSUN

Milleti gaza getiriyorsun. Önlem aldığını sanıyorsun. Milleti kandırıyorsun. Ne gereksiyorsa yapacaksın kardeşim. Sen olmayabilirsin ama ben rencide oluyorum. Her türlü yaptırımın uygulanması lazım. Lafa gelince tamam, Okkalı laflar var. İşe gelince ortada bir şey yok. Ya diline hakim olacak büyük söz söylemeyecek ama büyük lokma yutabilirsin. Ya da bu tür boş laflar ile milleti gaza getirmeyeceksin. Yazık günah bu ülkeye.

GAZA GETİRİYORLAR ÇÜNKÜ REFERANDUM VAR. ‘EVET’ DEDİRTEBİLİR MİYİZ?

Neden gaza getiriyorlar? Çünkü referandum var. Buradan bir şey koparabilir miyiz? ‘Evet’ dedirtebilir miyiz? Diye düşünüyorlar. Örnek vereyim, bu hükümetler döneminde 4 Aralık 2012. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı resmi bir heyet ile uçağa bindi. Irak’a gitmek üzere. Irak hükümeti izin vermendi. Bakanın uçağı geldi Kayseri’ye indi. Millet ayağa kalktı mı? Gazeteler boy boy verdi mi? vermedi. Çünkü referandum yoktu. Yine tepki gösterdik biz. Havada geri döndürülüyor. Tıpkı şimdiki bakan gibi. Tepki? Tık yok.”

“DIŞ POLİTİKADA AZ AMA ÖZ KONUŞACAKSINIZ. DİLİNİZE HAKİM OLACAKSINIZ”

Hükümetin dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Dış politikada az ama öz konuşacaksınız. Dilinize hakim olacaksınız. Dış politikanın ayrı bir dili vardır o dilden sapmayacaksınız. Memleketin çıkarlarını savunacaksınız. Dış politikada iktidarı muhalefeti olmaz. Her ikisi de haksızlıklar karşında ortak mücadele veriyor. Dış politikada hata yapılırsa, sanayiciye, esnafa, turizmciye fatura çıkar. Ortadoğu’yu kana buladık. Libya’ya kadar uzandık Türkiye’nin itibarını sarstık. Şimdi sıra Avrupa’da Avrupa ile kavga ediyoruz” açıklamasında bulundu.