Ana sayfa Yaşam Kızı ‘Rett Sendormlu’, kendisi kanser hastası ve yüzde 62 engelli öğretmen aylardır...

Kızı ‘Rett Sendormlu’, kendisi kanser hastası ve yüzde 62 engelli öğretmen aylardır tutuklu

PAYLAŞ

Yüzde 62 özürlü raporu olan ve bu nedenle malulen emekli olan Muharrem Sağlar, 23 Mart 2017 sabahı Gülen hareketine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bir ihbar üzerine Bingöl’de gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.

Muharrem öğretmenin kızı Elanur 18 yaşında. ‘Rett sendromu’ hastası ve tamamen bedensel ve zihinsel engelli durumda. Zihni 2 yaşındaki bir bebek bilincinde ve bir bebek gibi bakılması gerekiyor.

Kolon kanseri hastası baba Sağlar ise dört kez ağır ameliyat geçirdi ve bütün kalın bağırsağı alındı. Bu nedenle belli biçimde beslenmesi gerekiyor. Ancak bu durumu dikkate alınmadan günlerce nezarethanede tutuldu. Bingöl’de emniyet nezarethanesinde yer olmadığı için Jandarma nezarethanesinde tutulan Sağlar ardından Ankara’ya sevk edildi.

Ankara’da ise durum daha da kötüydü. işkence iddialarıyla da gündeme gelen Eskişehir yolunun paralelindeki terörle mücadele şubesinin yanındaki spor salonuna gönderildi. Spor salonunda beş gün yerde yattıktan sonra tutuklandı. Önce Sincan Cezaevi’ne ardından Kırıkkale Keskin Cezaevi’ne gönderildi.

Aktifhaber’in aktardığına göre, tutuklu olduğu 7 ay boyunca Muharrem öğretmen içeriden, ailesi ise dışarıdan itiraz dilekçesi verdi. Ancak dilekçelere hiçbir cevap verilmedi. Tutukluluk itirazlarında ret cevabı taraflara bildirilirken, Muharrem Öğretmen dosyasında savcılık ve mahkemeden hiçbir geri dönüş yapılmadı.

Muharrem öğretmenin kalın bağırsağının bulunmaması nedeniyle düzenli hastane kontrolleri gerekiyor. Tutuklandığından beri bu yerine getirilmiyor. Öyle ki 2 ay önce aldığı “hastaneye sevk” kararı halen yerine getirilmiş değil. Hastalığının gerektiği şekilde beslenememesi nedeniyle aşırı kilo kaybetmiş durumda.