Ana sayfa Teknoloji Kontrolü kaybettiğinizde ‘Acil Durum Asistanı’ aracı sağa çekecek

Kontrolü kaybettiğinizde ‘Acil Durum Asistanı’ aracı sağa çekecek

PAYLAŞ

Volkswagen‘in, Passat CC’nin yerini alacak olan yeni otomobili Arteon, geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkarak, tasarımı ile büyük beğeni topladı.

Arteon’da sürüş güvenliğini en üst düzeyde tutmak isteyen Volkswagen, geliştirdiği Acil Durum Asistanı 2.0 ile otomobilin sürücüyü sürekli kontrol etmesini ve eğer sürücü uyuyorsa gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak.

Yolculuk sırasında sürücüyü sürekli kontrol eden Arteon, sürücünün gaz, fren veya direksiyona belli bir süre dokunmadığını fark etmesi halinde sesli ikaz, görsel uyarılar ve küçük frenler ile sürücüyü uyandırmaya çalışacak.

Shiftdelete’de yer alan habere göre, tüm bu uyarılar sonrasında sürücü kontrolü devralmaz ise otomatik olarak devreye girecek olan yeni Acil Durum Asistanı, hız sabitleyici, şerit takip sistemi ve park sensörleri gibi çözümlerden yararlanarak aracı yavaşlatarak yol kenarına çekecek.

Lane Assist olarak bilinen şerit takip sistemini ve arabayı yol kenarına çekmek için park asistanını kullanan VW Arteon, önde yer alan araçlara çarpmamak için adaptive cruise control sisteminden faydalanıyor.