Ana sayfa Manşet Kriz Hollanda’ya sıçradı: ‘Vizesiz Avrupa’ vadeden AKP’nin bakanı sınırdışı edildi

Kriz Hollanda’ya sıçradı: ‘Vizesiz Avrupa’ vadeden AKP’nin bakanı sınırdışı edildi

PAYLAŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rotterdam’daki mitinginin iptal edilmesiyle başlayan gerilim, Almanya’dan Hollanda’da kara yoluyla gitmek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın yolunun Hollanda polisi tarafından kesilmesiyle zirveye çıktı. Dışişleri Bakanlığı, halen izinde olan Hollanda Büyükelçisi’nin bir müddet daha görevine dönmemesini istedi.

İşte tüm detaylarıyla Hollanda krizi:

ÇAVUŞOĞLU’NUN MİTİNGİNE İZİN VERİLMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda Rotterdam’da Cumartesi günü yapmayı planladığı referandum mitingine izin verilmedi. Kararı, kentin belediye başkanı Ahmet Aboutaleb açıkladı. Aboutaleb, “Çavuşoğlu’nun diplomatik dokunulmazlığı var ve biz ona saygı göstereceğiz, fakat kamuya açık alanlarda gerçekleşecek etkinlikleri yasaklamak için başka araçlarımız mevcut” açıklamasını yaptı.

ÇAVUŞOĞLU: ROTTERDAM’A GİDECEĞİM, UÇUŞ İPTAL EDİLİRSE YAPTIRIMIMIZ AĞIR OLUR

Hollanda hükümeti tarafından miting yapmasına izin verilmeyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün Rotterdam’a gidiyorum” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’nın uçağını kaldırmamakla tehdit etmesine rağmen Rotterdam’a gideceğini duyurdu. Çavuşoğlu, “Benim bir bakan olarak gitmemin ne zararı olabilir. Ben bir Dışişleri Bakanıyım istediğim yere giderim. Eğer Hollanda uçuş iznimi iptal ederse, ekonomik ve siyasi yaptırımlarımız çok ağır olur. Hollanda bu tür yanlış politikalarında vazgeçsin.” ifadelerini kullandı.

HOLLANDA ÇAVUŞOĞLU’NUN UÇUŞUNU İPTAL ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cumartesi günü Rotterdam’a yapacağı uçuş Hollanda tarafından iptal edildi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, “Hollanda, kabul edilebilir bir çözüm için Türk otoritelerle görüşmeler sürerken Türk yetkililerin kamuya açık şekilde yaptırım tehdidinde bulunması, konuyu çözümsüz hale getirdi. Bu nedenle uçuş izni geri çekildi” ifadeleri yer aldı.

ERDOĞAN’DAN UÇUŞ İPTALİNE TEPKİ: BUNLAR NAZİ KALINTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş izninin Hollanda Hükümeti tarafından iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, “Bugün Dışileri Bakanımız Hollanda’da vatandaşlarımızla görüşmeye gideceken uçuş izni iptal edildi. Hollanda bir sıçrarsın, iki sıçrarsın. Ancak 16 Nisan’da vatandaşlarımız sana gereken cevabı verecek. İnşallah 16 Nisan’dan sonra uygulamalarımızı başlacağız. Buradan Bağcılar’ın insanları Hollanda’ya notasını veriyor. Bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye’ye nasıl gelecek? Vatandaşları değil. Bunlar ne siyaset biliyor. Bunlar Nazi. Bunlar faşist.” açıklamasını yaptı.

ROTTERDAM’A GİTMEK İSTEYEN AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI’NIN YOLU KESİLDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesine rağmen Hollanda’nın Rotterdam kentine kara yoluyla gitmek istedi. Ancak Hollanda polisi yolu trafiğe kapattı. Polis, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın programını takip etmek üzere Rotterdam’a giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı. Bakan Kaya’nın bulunduğu konvoyun Hollanda’yı terk ederek Almanya’ya geri dönmesi istendi. Bakan’ın konvoyunda bulunan araçlar ve Türk gazeteciler, Hollanda polisinin nezaretinde ülke dışına çıkarılıyor.

HOLLANDA BAŞBAKANI’NDAN AÇIKLAMA: KONUŞMA YAPMASINI İSTEMİYORUZ

Hollanda Başbakanı yaptığı açıklamada, “Türk bakanların Hollanda’ya gelmesi yasak değildir. Biz sadece onların Türk bir gruba konuşma yapmasını istemiyoruz. Burada bir konuşma yapmaya niyetleniyor gibi gözüküyor. Bizim görüşümüze göre bu akşam bunu yapamaz. Konuyu yakından takip ediyoruz ve bir çözüme kavuşturacağız. Nasıl olacağını şu anda söyleyemem” ifadelerini kullandı.

TÜRK DIŞİŞLERİ’NDEN MİSİLLEME: HOLLANDA ELÇİSİ BİR MÜDDET GÖREVİNE DÖNMESİN

Dışişleri Bakanlığı, “Hollanda Büyükelçisi bir müddet görevine dönmesin” açıklamasında bulundu. Hollanda’ya misilleme olarak, misyonlara girişlerin kapatıldığı öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı, “Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir” açıklamasında bulundu.

BAKAN SINIRDIŞI EDİLİYOR, BÖLGESEL OHAL İLAN EDİLDİ

Reuters haber ajansı başkonsolosluğa girişi engellenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ‘istenmeyen adam’ ilan edilerek sınırdışı edilmek üzere sınıra götürüldüğünü iddia etti. Rotterdam’da bölgesel Olağanüstü Hal ilan edildi, protestoların sona erdirilmesi istendi.

BAKAN’IN DANIŞMANI TUTUKLANDI

Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanında bulunan danışmanı Bilal Topçu, Hollanda polisi tarafından tutuklandıklarını açıkladı. İki araçla Başkonsolosluğun yakınında tutuldukları yerden uzaklaştırılan korumaların Almanya’ya gönderildiği bildirildi.

BAKAN SINIRDIŞI EDİLDİ

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan ziyaret krizi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya Sayan’ın sınır dışı edilmesi kararı ile doruğa tırmandı. “İstenmayan yabancı” ilan edilen Sayan, Hollanda polisine ait bir araçla Almanya’ya gönderildi. Bakanın makam aracı, konvoyun arkasından Almanya’ya geri döndü. Saatler süren görüşmeler sonunda gece yarısı saat 01:00 sıralarında sınır dışı edilmesi kararlaştırılan Sayan, Hollanda polis özel timleri ve bir eskort aracı eşliğinde beraberindekiler ile kara yoluyla Almanya’ya gönderildi.

BAKAN KAYA TÜRKİYE’YE HAREKET ETTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’nın Köln-Bonn havaalanından kalkan özel uçakla İstanbul’a hareket etti. Bakan Kaya, bazı programlara katılmak için Berlin’de bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a tahsis edilen özel uçakla Almanya’daki Köln-Bonn havaalanından İstanbul’a gitti. Bakan Kaya’nın havaalanından ayrılışı esnasında Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de hazır bulundu.

TÜRKİYE’YE DÖNEN BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Hollanda’nın konsolosluğa girişine izin vermediği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’nın Köln-Bonn Havaalanı’ndan kalkan uçakla İstanbul’a geldi. Bakan Kaya Havalimanı’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte açıklama yaptı. Bakan Kaya, “Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük ve 1,5 saat kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıklamaları şöyle: Diplomatik pasaportu olan bir kişi olarak Avrupa’ya gittim. Vatandaşlarımızla kendi topraklarımız sayılan konsolosluk binasına gitmek için gitti ve bunun için izin almak gerekmiyor. Ben burada seçmenlerimizle buluşmak ve referandumda neler getirileceğini anlatmak için gittim. Avrupa’nın Hollanda’nın içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok.