Ana sayfa Ekonomi Krizdeki çiftçiler tarlalarını satıyor

Krizdeki çiftçiler tarlalarını satıyor

PAYLAŞ

1980’li yılların sonuna kadar okullarda Türkiye’nin ‘tarımda kendi kendine yeten bir ülke’ olduğu öğretilirdi. Çukurova pamuk deposu, Konya Ovası buğday ambarı olarak bilinir; ülke kendi mercimeğini, pirincini, fındığını, tütününü kendisi üretirdi. Şimdi buğdayı bile ithal ediyoruz. Dahası, tohum pazarının yüzde 70’i de yabancı şirketlerin kontrolünde.

‘Devletin verdiği destek çok yetersiz’

Tüm bu olumsuz gelişmelere bağlı olarak çiftçi de; tohumdan ilaca, gübreden mazota tarım sektörünün zorunlu masraflarını karşılayamadıkları gerekçesiyle ekip biçmeyi bırakıyor. Rakamlar, son 10 yılda 1 milyon çiftçinin tarımı bırakıp kente göçtüğünü ortaya koyuyor.

Çatalca’da da tablo farklı değil zira buradaki çiftçilerin de yüzde 70’i ayakta kalabilmek için tarlalarını satmış. BirGün gazetesinden Meltem Yılmaz’a konuşan Çiftçi Burhan Sevgin, devletin verdiği desteğin komik rakamlar olduğunu, mazot, gübre ve ilaç masraflarını karşılamadığını belirterek, “Bir ülke ancak üreterek ayakta durabilir, çiftçiler çöktüğü zaman ülke de çöker. Bu gidişle biz de tarlamızı satıp borçlarımızı ödeyeceğiz. Bu iş hiç iyi bir yere gitmiyor” diyor.

Bir başka çiftçi Serhat Özün de, toprak mahsülleri ofisinin kapatıldığı bölgelerde çiftçilerin, tüccarların insafına kaldığına dikkat çekiyor. Özün, şöyle devam ediyor: “Bizim ne yazık ki ofisimiz yok, daha önce vardı ama 7- 8 yıl önce siyasi nedenlerle satıldı. Ofis varken tüccarın insafına kalmıyorduk, şimdi tam tersi. Mecburen 3-4 tüccarın verdiği fiyatlarla yetiniyoruz. Malımız para etmiyor.”