Le Monde: Rusya, Suriye’deki Türk ilerleyişini durdurdu

Mart 21, 2017, 9:42 pm
Fransız Le Monde Gazetesi, Moskova'nın Afrin'deki varlığının Türk askerinin Kürt bölgesine doğru ilerleyişini engellediğini yazdı.

Fransız Le Monde Gazetesi, Rus Askerinin Afrin’de bulunmasının, Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı’nın bittiği anlamına geldiğini yazdı. Gazetede yer alan habere göre Rusya’nın, Afrin’e konuşlanmaktaki amacının, Suriye’deki çatışma ortamının çözümünde anahtar bir rol oynamak olduğu ifade edildi.

Haberde, güneyde Suriye Ordusu’na bağlı birlikler, batıda ise (Türk askeri ve YPG güçlerini ayıran) Rus askerlerinin oluşturduğu tampon bölge nedeniyle, Türk askerinin diğer bölgelere yönelik saldırı olasılığının da bloke edildiği vurgulandı.

Ayrıca Kuzey Suriye’nin, PKK ile bağlantılı YPG güçlerinin kontrolünde bulunduğunun altı çizilirken, Türkiye’nin Kürtlere yönelik operasyon hedefinin bulunduğu belirtildi.

20 Mart’ta Rus askeri, Halep’e bağlı Kuzey Suriye kasabası Afrin’e girmişti. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın Afrin’de ateşkesi izlemek için bir şube açacağı, bu şubenin ise ateşkes ihlallerini önleme görevi göreceği belirtilmişti.