Ana sayfa Öne Çıkanlar Londra’da 24 katlı binada yangın: En az 12 kişi hayatını kaybetti

Londra’da 24 katlı binada yangın: En az 12 kişi hayatını kaybetti

PAYLAŞ

Londra’nın merkezinde 24 katlı bir binada yangın çıktı. Görgü tanıkları TSİ ile 03.00 gibi ikinci katta çıkan yangının kısa sürede tüm binayı sardığını bildiriyor. Londra polisi yangında en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu ancak ölü sayısının artabileceği yönünde uyardı. Londra Ambulans Servisi de en az 70 yaralının çeşitli hastanelerde tedavi edildiğini duyurdu. Bunlardan 20’sinin durumunun kritik olduğu bildirildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Theresa May’in adına sözcüsü yangına ilişkin bir açıklama yaptı. Sözcü “Başbakan Grenfell Tower’daki trajik kayıplardan ötürü derin üzüntü duyuyor ve gelişmeleri yakından takip ediyor” diye konuştu.

Binadan moloz parçaları dökülmeye devam ediyor. Ancak Londra itfaiyesi mühendislerin binanın dayanıklılığını kontrol ettiğini ve binanın çökme tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. İtfaiye yangının henüz kontrol altına altına alınamadığını duyurdu.

Belediye Başkanı: Yanıtlanmayı bekleyen sorular var

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yanan binanın güvenliğine ilişkin yanıtlanmayı bekleyen sorular olduğunu söyledi. Khan BBC Radyo’ya verdiği demeçte bazı bina sakinlerinin yangın esnasında evlerinde kalması yönünde tavsiye aldıklarını söylediğini ancak apartman sakinleri derneğinin ise daha önceden ciddi bir yangın riskine karşı uyarıda bulunduğunu aktardı. Khan” Bu sorular gerçekten çok önemli ve yanıtlanması gerekiyor” diye konuştu. Khan “Londra’da birçok yüksek katlı yerleşim bloğu var ve insan hayatını riske atan bu şekilde yanlış tavsiyelere izin veremeyiz” dedi.

Binada yaşayanların bir kısmının sabah saatlerinde tahliye edildiği belirtiliyor. Ancak binada insanların mahsur kalmış olabileceğinden şüpheleniliyor. Londra İtfaiye Müdürü, ekiplerin şimdiye dek 19 ve 20’nci katlara girebildiğini aktardı.

Bölgede yaşayan görgü tanıkları, binada sıkışanların yardım çığlıklarını duyduklarını, bazılarının yüksek katlardan atladıklarını gördüklerini söyledi. Bazı tanıklar, içeridekilerin kurtarılmaları için çocuklarını camlardan sarkıttıklarını gördüğünü bildirdi.

Binada mahsur kalanların gece karanlığında cep telefonları ve el fenerleri ile dikkatleri üzerine çekmeye çalıştıkları bildirildi. Binanın 100 metre uzağında yaşayan televizyon sunucusu George Clark, sabah saatlerinde BBC Radio 5’e yaptığı açıklamada, binanın tepesinde insanlar gördüğünü söyledi. Clark, binanın 100 metre uzağında olmasına rağmen tamamen küllerle kaplandığını aktardı. Clark “Durum o kadar kötü” yorumunda bulundu.

200 itfaiyeci söndürme çalışmalarında görev aldı

Londra’nın batısındaki Kuzey Kensington semtindeki Grenfell Tower adlı binadaki yangının çıkış sebebi henüz belirsizliğini koruyor. Londra itfaiyesi yangına 40 itfaiye aracı ve yaklaşık 200 itfaiyeci ile müdahale ettiğini açıkladı. Londra itfaiyesinden Dan Daly yaptığı açıklamada itfaiyecilerin yangına oksijen maskeleri ile müdahale ettiğini, işin zor, koşulların da çok ağır olduğunu bildirdi. Daly “Bu çok büyük ve zor bir vaka” açıklamasında bulundu.

24 katlı binada 120 daire olduğu açıklandı. Binanın 1974 yılında inşa edildiği ve daha sonra da kapsamlı bir biçimde tadilattan geçtiği bildirildi.