Ana sayfa Dünya Lübnan Cumhurbaşkanı’ndan Suudi Arabistan’a çağrı: İstifa eden Başbakan Hariri ülkesine dönsün

Lübnan Cumhurbaşkanı’ndan Suudi Arabistan’a çağrı: İstifa eden Başbakan Hariri ülkesine dönsün

PAYLAŞ

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Başbakan Saad Hariri’nin istifa açıklamasını Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapması kabul edilemez” dedi. Avn, Suudi Arabistan’ın Lübnan Büyükelçisine, Hariri’nin ülkesine dönmesi gerektiğini söyledi.Ayn’ın talebini Hizbullah’a yakın El Manar televizyonu duyurdu.

Saad Hariri’nin 4 Kasım günü Suudi Arabistan’da bulunduğu sırada, hayatından endişe ettiği için Lübnan başbakanlığı görevinden istifa ettiğini açıklaması ardından, politikacının Riyad’da ev hapsinde tutulduğu söylentileri yaygınlaşmıştı.Ancak bugün bu konuda Fransa’dan bir açıklama geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin, Suudi Arabistan’da ev hapsinde olduğuna inanmadığını söyledi.

Jean-Yves Le Drian, “Bildiğim kadarıyla Sayın Hariri serbestçe dolaşıyor” dedi.Le Drian bu açıklamayı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sürpriz Suudi Arabistan ziyareti sırasında yaptı.Macron’un, hükümetinin Hariri ile gayri resmi temaslarda bulunduğunu söylediği bildiriliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı, Suudi liderlerle görüşmelerinde Lübnan’da istikrarın önemini vurgulayacağını, Suudilerin öncülüğündeki koalisyonun ablukaya aldığı Yemen’deki durumu da ele alacaklarını söyledi.

Nerede olduğu bilinmiyor

Saad Hariri’nin Cumartesi günü Riyad ziyareti sırasında istifasını açıklaması, Lübnanlı politikacının bu kararı Suudi Arabistan’ın baskısıyla almış olabileceği şeklinde yorumlara yol açmıştı. Hariri’nin halen tam olarak nerede olduğu bilinmiyor. Lübnanlı siyasetçiler ise onun ülkesine dönerek istifasını resmen bildirmesini istiyor.
(BBC TÜRKÇE)