Ana sayfa Magazin Madonna: Ben bir özgürlük savaşçısıyım, feministim ve isyankarım

Madonna: Ben bir özgürlük savaşçısıyım, feministim ve isyankarım

PAYLAŞ

Malavi’den dört çocuk evlat edinen ünlü pop ikonu Madonna, kızı Mercy’yi 3 yıl süren zor bir mücadele sonucunda yanına alabilmiş. Yaşadığı zorlukları, Malavi’de kurduğu çocuk hastanesinin açılışında ilk kez anlatan pop ikonu, 8 yıl öncesine dönüyor:

“Kızım Mercy’i ilk gördüğümde sıtma hastalığına yakalanmıştı. Onu kucağıma aldım ve kulağına yalnız olmadığını fısıldadım.”

Vogue’dan İnan Kırdemir’in haberine göre, o dönem eşi Guy Ritchie’den yeni boşanan Madonna’nın, evlat edinmek için gerekli kriterlere uygun olmadığına kanaat getiren hakim, Mercy’nin bir yetimhanede yetişmesinde karar kılmış. Bu cinsiyetçi karara itiraz eden Madonna, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Beni az çok tanıyorsanız, bu kararı nasıl karşıladığımı tahmin edersiniz. Ben bir özgürlük savaşçısıyım, feministim ve isyankarım fakat bu cesaretim, zekama engel değil. Gerekçenizle beni ikna edemiyorsanız, ‘hayır’ cevabını kabul etmem mümkün değil. Bir avukat ordusuyla bu kararı yüksek mahkemeye taşıdım. Kolay kazanılan bir savaş olmadı.”

Malavi’deki evlat edinme kanunlarının 40’lardan bu yana yenilenmediğine dikkat çeken Madonna, bu mücadelesiyle aşkın kanunlardan bile daha üstün olabileceğini hatırlatmak istediğini söylüyor.