Mahkeme kararını verdi: ‘Öcalan posteri taşımak ifade özgürlüğü’

Temmuz 05, 2017, 8:03 pm
Diyarbakır’da düzenlenen bir mitingde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterini taşıdığı gerekçesiyle bir çocuk hakkında açılan davada beraat kararı verildi. Mahkeme, Öcalan’ın posterinin taşınmasının ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti

Dihaber’den Deniz Tekin’in haberine göre, HDP’nin 31 Ağustos 2016’da Diyarbakır 5 Haziran (İstasyon) Meydanı’nda düzenlediği “Darbeye Hayır Demokrasi Hemen Şimdi” mitinginde Abdullah Öcalan’ın posterini taşıdığı gerekçesiyle 17 yaşındaki M.İ. polislerce gözaltına alındı.

Savcılıkta ifadesi alınan M.İ. serbest bırakıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak M.İ. hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Davanın esası hakkında mütalaasını veren duruşması savcısı, “mitingde taşınan Öcalan’ın posteriyle verilen mesajın şiddete çağrı, tahrik ve teşvik edici ya da silahlı direnişe ve isyana davet şeklinde insanda saldırgan duygular oluşturacak biçimde olması gerektiğine” işaret etti.

M.İ.’nin “miting alanında taşıdığı Öcalan posteriyle PKK’nin cebir şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterecek, övecek nitelikte davranışta bulunmadığını” ifade eden savcı, M.İ.’nin üzerine atılı “örgüt propagandası” suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Yapılan yargılama sonucunda mahkeme, Öcalan’ın posterini taşıyan M.İ.’nin beraatına karar verdi. Mahkeme, beraat kararının gerekçesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Yargıtay’ın düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda verdiği kararlara atıfta bulundu. Mahkeme, kararın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Kabul edilmelidir ki ifade özgürlüğü sadece memnuniyet ile karşılanan zararsız veya önemsiz sayılan insanların kayıtsız kalabileceği bilgi ve fikirler için değil aynı zamanda demokratik toplumu şekillendiren çoğulculuğun hoşgörünün ve geniş fikirliliğin doğasında bulunan bir gereklilik olarak saldırgan, şok eden, rahatsızlık veren veya aykırılık yaratabilen fikirler için de uygulanmalıdır.”