Ana sayfa Öne Çıkanlar Malatya’da evlerinin kapıları işaretlenen Aleviler kaygılı: “Olay geçiştirilmemeli, failler bulunmalı”

Malatya’da evlerinin kapıları işaretlenen Aleviler kaygılı: “Olay geçiştirilmemeli, failler bulunmalı”

PAYLAŞ

Maraş katliamının başladığı 19 Aralık’a sayılı günler kala Malatya’da, Alevilerin yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki Alevilere ait evlerin kapıları kırmızı boya ile işaretlendi. Bu olay mahallede tedirginliğe neden oldu. Halkta yaşanan tedirginliğin nedeni, geçmişte benzer olayların yaşanmasının ardından katliamların olmasıydı. Yıldönümü yaklaşan Maraş katliamı öncesinde de Alevilerin evleri işaretlenmiş, ardından katliam yaşanmıştı. Sivas ve Çorum’da da önce kapılar işaretlenmiş ardından katliam yaşanmıştı. Malatya’da yaşanan olayı Artı Gerçek’e değerlendiren Aleviler, bu kaygıların geçmişte yaşanan trajedilerden beslendiğini söyledi. Bunun sıradan bir olay olarak görülmeyecek kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çektiler.

Ara sokaklardaki evleri işaretlemişler

Artıgerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal olayın ardından mahalleye giderek incelemelerde bulunanlardan… Söz konusu mahallede oturanların tümünün Alevilerden oluştuğunu hatırlatan Mehmet Topal, “Ana cadde üzerine açılan iki ara sokak var. O iki ara sokaktaki evleri işaretlemişler. Uzaktan görülür diye sokağın başındaki evleri işaretlememişler. Sokağın içinde bulunan toplam 13 evi işaretlemişler. O mahallede, o sokakta oturanların tamamı Alevi… Mahalleli ile konuştum. Hepsi tedirgin ve kaygılı… Maraş, Çorum ki daha önceki yıllarda Malatya… Bu ülkede bu işaretlemelerin ardından yapılan katliamlar var. Bu konuda ülkenin geçmişi pek temiz değil. Bu tür olayları bildikleri için verdikleri tepki, yaşadıkları kaygı yersiz değil” dedi.

15 Temmuz’un ardından konvoylar alevi mahallelerine yönlendirildi

Topal, Malatya’daki Alevilerin defalarca sorun yaşadığını anlattı. 15 Temmuz darbe girişimi döneminde yaşanan olaylardan örnek verdi. “15 Temmuz darbe girişiminden sonra, demokrasi mitingleri genellikle bütün şehirlerde kent merkezinde yapılıyordu. Ama burada farklı bir durum yaşandı. Paşa Köşkü Mahallesi Alevilerin yaşadığı bir mahalle… Tamamı Alevi. Konvoylar bilerek ya da birilerinin isteği ile Paşa Köşkü mahallesine doğru yönlendiriliyordu. Mahalleli taciz ediliyordu. O dönemde vali ve emniyet müdürü ile görüştük. Mahalleyi komple bariyerlerle kapattılar. Araç girişlerine akşamları izin verilmeyerek bunlar engellenebildi. Bu ülkede sürekli benzer şeyler oluyor. Türkiye’de olumsuz giden bir şey olunca, Aleviler hedef gösteriliyor.”

Tutuklanan kimse yok

Yaşanan bu olayın öylesine geçiştirilemeyeceğini belirten Topal, kapıları işaretleyenlerin mutlaka bulunması gerektiğini söyledi. Evleri işaretlenenlerin şikâyette bulunduğunu anlatan Topal, “Vali ve Emniyet müdürlüğü ile görüşenler oldu. İnceleme yaptıklarını, olayı soruşturduklarını söylüyorlar. Şu anda tutuklanan kimse yok. Ama ben bir şey çıkacağını sanmıyorum. Ya çocuklar yaptı ya da meczup biri yaptı diyecekler. Olayı o şekilde kapatacaklar” diye konuştu.
Artıgerçek