Ana sayfa Sürmanşet Mazlum-Der’in 16 şubesi kapatıldı

Mazlum-Der’in 16 şubesi kapatıldı

PAYLAŞ

Türkiye’nin önde gelen insan hakları kuruluşlarından olan Mazlum-Der’in, 16 şubesi kapatıldı. Şubelerin kapatılma kararı kayyım tarafından toplanan olağanüstü kongrede alındı.

Kısa adı Mazlum-Der olan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde 16 şubenin kapatılmasıyla sonuçlanan süreç geçen yıl başladı. Türkiye’nin batı illerindeki bazı şubeler olağanüstü genel kurul toplanması talebiyle 192 delegeden imza topladı. Ancak bu girişime başka şubelerden itiraz geldi.

TARTIŞMA MAHKEMEYE TAŞINDI

Bir taraf, kongre toplanması için delege sayısının, diğer taraf ise üye sayısının baz alınmasını gerektiğini savunuyordu. Şubeler arasında başlayan tartışmalar mahkemeye taşındı. Mahkeme önce, tüzük gereği üye sayısının baz alınması gerektiğini söyledi. Ancak sonra dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi ise delege sayısının baz alınarak kongre yapılabileceği yönünde rapor hazırladı.

MAHKEME KARARI BEKLENMEDEN

Raporun mahkemeye ulaşmasının ardından, mahkeme kongre isteyen grubun lehine karar verdi. Kararın ardından Mazlum-Der’e kayyım atandı. Bu sırada mahkeme kararına istinaf mahkemesinde itiraz edildi. Mahkeme itirazı karar bağlamadan, olağanüstü kongre kararı alındı.

Bugün toplanan olağanüstü kongreden önce, birçok şube ve mevcut yönetim kurulu ortak bir bildiri yayınlayarak, kongreyi protesto etti. Kongrede mevcut Genel Başkan Ahmet Faruk Ünsal’ın yerine Ramazan Beyhan seçildi.

Kongrenin aldığı kararlardan biri de protestocu şubelerin kapatılması oldu. Kongre, 24 şubesinden 16’sını kapattı. Bu şubelerin bir çoğu Kürt sorunu ve Kürt illerindeki hak ihlallerine ilişkin raporlar hazırlamıştı.

Kapatılan şubeler şöyle: Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Gaziantep, İzmir, Muş, Bitlis, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Sakarya, Mersin, Kocaeli, Bursa, Antakya