Ana sayfa Gündem Meclis’te ‘ÖSO katiller ordusudur’ diyen Milletvekili Hüda Kaya’nın mikrofonu kapatıldı

Meclis’te ‘ÖSO katiller ordusudur’ diyen Milletvekili Hüda Kaya’nın mikrofonu kapatıldı

Meclis'te HDP Milletvekili Kaya, 'IŞİD vahşetinden Afrin'e kaçtılar, oraya sığındılar, orada demokratik bir yönetim oluşturmaya, yaşamlarını orada kurmaya çalışıyorlar. Siz gidip böyle bir şehir halkını katletmek üzere IŞİD'e, ÖSO'ya… IŞİD katillerine teslim etmeye çalışıyorsunuz' dedikten sonra, mikrofonu Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından kapatıldı.

PAYLAŞ

HDP Milletvekili Hüda Kaya, ‘Afrin’in ÖSO’ya, IŞİD katillerine teslim edilmeye çalışıldığını’ söyleyerek ”ÖSO, katiller ordusudur” dedi.

Kaya’nın mikrofonunu kapatan Meclis Başkanvekili Bahçekapılı, ”Şehitlerimiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oluşan bir bütünü, ‘Kirli savaş yapıp sivil halkı öldürüyorsunuz’ diye niteleyemezsiniz” diye konuştu.

Sputnik’in haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin Afrin’e operasyonuyla Z ilgili araştırma önergesi vermesi AKP ile HDP arasında tartışma konusu oldu.

Önergenin görüşülmesi sırasında HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya söz aldı.

‘IŞİD’E, ÖSO’YA TESLİM ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ’

Kaya, “IŞİD vahşetinden Afrin’e kaçtılar, oraya sığındılar, orada demokratik bir yönetim oluşturmaya, yaşamlarını orada kurmaya çalışıyorlar. Siz gidip böyle bir şehir halkını katletmek üzere IŞİD’e, ÖSO’ya… IŞİD katillerine teslim etmeye çalışıyorsunuz” dedikten sonra, mikrofonu Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından kapatıldı.

‘SÖZÜNÜZ BİTTİ, YERİNİZE GEÇİN’

Bahçekapılı şunları söyledi: “Sayın Kaya, buyurun yerinize geçin, sözünüz bitti. Bugün, yaşadığımız günler içinde Afrin’de bu ülkenin bütünlüğünü, bu ülkenin bayrağını, bu ülkenin milletini korumak için bir harekata girişen ve bu uğurda şehit veren askerlerimizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oluşan bir bütünü siz ‘Orada kirli bir savaş yapıyorsunuz ve sivil halkı öldürüyorsunuz’ diye nitelendiremezsiniz.”

‘ÖSO IŞİD’DİR, KAİDE’DİR, KATİLLER ORDUSUDUR’

Kaya’nın “Ben ÖSO’yu söylüyorum. ÖSO, IŞİD’dir; ÖSO, El Kaide’dir. ÖSO, katiller ordusudur” sözlerine, Meclis Başkanvekili “Hayır, ‘ÖSO’ demediniz. Asla bu kürsüden sizin böyle konuşmanıza izin vermeyeceğim. Asla!” karşılığını verdi.

‘EVET, ÖSO’YA SAHİP ÇIKIYORUZ’

Kaya’nın konuşma süresi bitmeden mikrofonunun kapatılmasına HDP milletvekilleri itiraz etti. Bu arada AKP’i vekil Salih Cora, “Evet, ÖSO’ya sahip çıkıyoruz, ÖSO orada özgürlük mücadelesi yapıyor” derken Kaya “Katillere mi sahip çıkıyorsunuz?” diye seslendi.

‘HALKIN KÜRSÜSÜNÜ KULLANMAYA HAK KAZANDIK’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, mikrofonun kapatılmasına şu tepkiyi gösterdi:

“Bu kürsü hiç kimsenin malı değil, halkın kürsüsüdür ve o kürsüyü kullanmaya hak kazandık. Bu kürsünün hukukuna da Meclis Başkan Vekilliği’nin hukukuna da hepimiz riayet etmek zorundayız. Burada siz bizim milletvekilimizi azarlayamazsınız. Mahmut Toğrul’a linç girişiminde bulunuldu, şimdi burada Kaya’nın sözü kesiliyor. Bir kere, şunu hatırlatmak istiyorum: Hiç kimsenin, bu Meclis’te, ne kimseyi linç edecek bir dile ne de azarlamaya hakkı vardır.”

Bahçekapılı ise, “Bu Meclis’in düzeni, şu anda kürsüde bulanan Meclis Başkan Vekili olarak benim sorumluluğum. Çalışma düzeninden, temiz bir dil kullanılmasından sorumlu olan benim. Bana görevimi hatırlatmayın” dedi.