Ana sayfa Logo Üstü - Sağ “Beyaz yakalıların yüzde 80’i öğün atlıyor”

“Beyaz yakalıların yüzde 80’i öğün atlıyor”

PAYLAŞ

Herbalife tarafından, Türkiye’de iş dünyasının nabzının attığı beş şehirde yaptırılan “Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları” araştırması, beyaz yakalı çalışanların sağlıklı beslenme konusundaki doğru ve yanlışlarını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, metropollerde yaşayan beyaz yakalıların yüzde 80’i öğün atlıyor, yüzde 32’si hem hafta içi hem de hafta sonu 7 saatten az uyuyor, yüzde 35’i sabah kahvaltılarında pastane ürünleri tercih ediyor, yüzde 31’i ise öğle yemeğinde fast food tüketiyor.

Ontrava’da yer alan habere göre, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli şehirlerinde, 400 beyaz yakalı çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmanın ilgi çekici sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. Araştırmada, “Günlük Çalışma ve Uyku Süreleri”, “Sağlıklı Beslenme Denilince Akla Gelenler ve Bilgi Kaynakları”, “Günlük Tüketilen Öğün Sayısı, Öğün Atlama Düzeyi ve Öğünlerde Tüketilenler”, “Spor/Fiziksel Aktivite Tercihi ve Yapma Sıklığı”, “Kaliteli ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmek İçin Önem Verilen ve Gerçekleştirilen Kriterler” konuları mercek altına alındı.

“Sağlıklı beslenmede desteğe ihtiyacımız var”

Herbalife Türkiye Genel Müdürü Kemal Ülgen, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dünya genelinde yetersiz beslenme ve kilo problemleri konusunda en sorunlu kesim metropol şehirlerde yaşayan beyaz yakalılar. Biz de bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla, kapsamlı bir araştırma yaptık. Metropollerde yaşayan beyaz yakalıların kaliteli yaşam ve beslenme haritası çıkardık. Gördük ki, sağlıklı beslenme konusunda desteğe ihtiyacımız var.”

Tamer, çalışanlara şu önerilerde bulundu:

  • Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın
  • Sağlıklı ara öğünleri unutmayın
  • Dengeli ve sağlıklı beslenme, sağlıklı ve aktif bir hayat tarzına sahip olmanıza destek olur.
  • Uzun çalışma saatleri kilo alma eğilimini artırıyor.
  • Sağlıklı beslenmeyi doğru kaynaklardan öğrenin, uzmanına danışın.
  • İş planlarının yanında sağlıklı beslenme planları da yapın.
  • Metabolizma hızının düşmemesi için düzenli öğünler ile gıda tüketin.
  • Sabah 7:00 civarı erken saatlerde yapılan en az 15 gr protein içeren bir kahvaltı yapın.
  • Kahvaltıdan en geç 3 saat sonra sağlıklı bir atıştırmalık yiyin