Ana sayfa Teknoloji Microsoft, hükûmetleri zararlı yazılım kullanılmaması konusunda uyardı

Microsoft, hükûmetleri zararlı yazılım kullanılmaması konusunda uyardı

PAYLAŞ

ABD merkezli bilişim devi Microsoft, dünya genelinde 200 binin üzerinde bilgisayarı etkileyen siber saldırı sonrası hükümetleri zararlı yazılım kullanmaya karşı uyardı. Pazar günü bir blogda konuya ilşkin görüşlerini aktaran Microsoft Başkanı Brad Smith son saldırıların bir “ikaz” gibi olduğuna dikkat çekti.

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’yi, işletim sistemi Windows’daki bir güvenlik açığını lehine kullanmakla suçlayan Brad Smith, NSA’e düzenlenen bir siber saldırı sonrası kurum bilgilerinin suçluların eline geçtiğine dikkat çekti ve bu bilgilerin büyük bölümü sayesinde siber saldırıların düzenlendiğini öne sürdü.

Deutsche Welle’nin aktardığına göre Smith, hükümetlerden güvenlik açıklarına ilişkin olan tüm bilgileri yazılım şirketleriyle paylaşmalarını istedi. Geçen cuma günü dünya genelinde “WannaCry” adlı virüs nedeniyle sağlık ve iletişim hizmetlerini hedef alan siber saldırılar düzenlenmişti. Virüsün bilgisayarları şifrelediği ve verilerin kullanılmasını engellediği belirtiliyor.