Ana sayfa Editörden Murat Belge: Bu saatten sonra CHP’ye şaşana şaşmalı

Murat Belge: Bu saatten sonra CHP’ye şaşana şaşmalı

PAYLAŞ

Murat Belge, T24’teki yazısında CHP’yi gündemine aldı. Türkiye’nin iktidar sorunun yanında muhalefet sorunun da olduğunu söyleyen Belge, CHP’nin, HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve son Hollanda kriziyle ilgili tutumunu eleştirdi. Belge, ” Bu saatten sonra CHP’ye şaşana şaşmalı.” dedi.

Belge’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu söylemek istediklerimin başında HDP ve milletvekili dokunulmazlığı konusunda CHP’nin davranışı geliyor. Ben, şimdiye kadar başlatılmış davalarda, yazılmış iddianamelerde, tutuklanan, hakkında dava açılan HDP’lilerin suç işlemiş olduklarına dair inandırıcı bir kanıt göremiyorum. Onlar için söylenenler de, Altan kardeşlerin “subliminal” propaganda yapmasından daha ele avuca gelir temellere dayanmıyor. Ama şu dönemde zaten yargı herhangi bir AKP dalı, şubesi gibi davranmakta. Bu ortamda dokunulmazlıkların kaldırılması işlemine el vererek bu insanların hapse tıkılmasını, uzun vadede de HDP’nin kapatılmasını (“gelecek seçimlere az kala” diye bir zamanla düşünüldüğünü tahmin ediyorum) kolaylaştırmakla, CHP ne yapmış oluyor?

Bir yandan “demokrasi” diye bir türlü içini dolduramadığı (“tek-parti rejimi”nin faziletlerini övdüğü sürece dolduramayacaktır) vaveylalar koparıp bir yandan demokrasiyi boğazlamak yolunda en belli başlı girişimlerden birini gözü kapalı desteklemek ne demek?

İki taraf var: “Demokrasi” diye bağırarak birbirlerine saldırıyorlar, birbirinin gözünü oymaya çalışıyorlar. Ama ikisinin de torbasında, deposunda, cephaneliğinde demokrasi yok. Türkiye’nin kaderine biçilen trajikomedi bu.

Ve son Hollanda kepazeliği. Bu olayın referandum için bir şovenizm kabarması yaratmak üzere planlanıp icra edildiğinden uzun boylu şüphem yok. Halk Partisi’nin “refleksleri” ne? Hollanda ile diplomatik ilişkileri askıya almak! Yani AKP’yi ve Tayyip Erdoğan’ı, “Ben olsam senden daha ölçüsüz şovence davranırdım” diyerek eleştirmek ve bundan puan toplamayı ummak; bunu bir “politika” olarak benimsemek.

HDP ile ilgili olarak o tavrı alan partinin bu konuya ilişkin bu tavrı almasına şaşmamak gerek. Bu saatten sonra CHP’ye şaşana şaşmalı.

Ve Türkiye’nin iktidar sorunun yanı sıra “muhalefet sorunu da devam ediyor.