Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Son dönemde Türkiye’nin dış ilişkilerine dair bir tek iyi haber...

Murat Yetkin: Son dönemde Türkiye’nin dış ilişkilerine dair bir tek iyi haber var

PAYLAŞ

Avrupa Birliği (AB) ile bağların kopmamış olmasına dikkat çeken Hürriyet yazarı Murat Yetkin, son dönemde Türkiye’nin dış ilişkilerine dair tek iyi haberin bu olduğunu söyledi. Erdoğan’ın NATO zirvesi uçakta yaptığı açıklamaları yorumlayan Yetkin, AB liderleriyle yapılan görüşmelerin dikensiz gül bahçesi vaziyetinde olmadığını söyledi. Yetkin yazısında, “Türkiye’nin dış ilişkilerine dair verdiğimiz en iyi haber olan AB ile ilişkilerin kopmamış olması içinde dahi Türkiye’nin bugün içeride ve dışarıda omuzlarında taşıdığı ağır yük gizli” ifadelerini kullandı.

Murat Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Erdoğan’ın dönüş yolunda uçakta söyledikleri kadarıyla bile, ne AB yetkilileriyle, ne Avrupalı liderlerle görüşmeleri öyle dikensiz gül bahçesi vaziyetinde olmuş.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk zaten görüşme biter bitmez Twitter hesabında söyledi Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini ama görüşmede ağırlığın insan hakları konularında olduğunu.
İdam cezasının Avrupa sisteminde de modern dünya sisteminde de yeri yok. Kaldırmışken geri getirirseniz bu demokrasinizde gerileme olduğundan başka şekilde algılanmaz.

Sadece o da değil. Yine Erdoğan’ın sözlerinden anlayabiliyoruz ki, Avrupalı liderlerle, özellikle de Alman başbakanı Angela Merkel ile yapılan görüşme hayli elektrikli geçmiş. Tutuklu Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel’den Almanya’dan iltica talep eden 15 Temmuz darbe girişimi zanlısı subayların durumuna dek, PKK’lıların dosyalarından Alman parlamenterlerin İncirlik’teki askerlerini ziyaretine dek birbirlerinin yüzüne söylemedikleri kalmamış.

Netice? Avrupalılar 12-aylık bir plan vermişler ilişkilerin düzelmesi için. Cumhurbaşkanı “Aldık, biz de bakacağız” diyor.

Tabii bu planda sadece Türkiye’nin –haklı olarak- talep ettiği göç kontrolü anlaşmasının gereklerinin yerinde getirilerek, masraf paylaşımı, vize kolaylığı ve müzakere faslı açıklaması gibi konular yok; Türkiye’nin atması gereken adımlar da var. Bu adımlar Olağanüstü Hal altında toplu tutuklamalar, toplu işten çıkarmalardan, yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğüne dek uzanıyor.
Yani son zamanlarda Türkiye’nin dış ilişkilerine dair verdiğimiz en iyi haber olan AB ile ilişkilerin kopmamış olması içinde dahi Türkiye’nin bugün içeride ve dışarıda omuzlarında taşıdığı ağır yük gizli.

Yazının tamamı için…