Ana sayfa Manşet New York Times: Atilla davası Türkiye’deki yüksek düzeyli rüşvetin resmini çizdi

New York Times: Atilla davası Türkiye’deki yüksek düzeyli rüşvetin resmini çizdi

PAYLAŞ

İran’a yönelik ABD ambargosunu delme, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma gibi 6 suçlamanın yöneltildiği davada suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın durumu Amerikan medyasında yakından takip ediliyor.

New York Times gazetesi, internet sitesinde yer alan haberde, Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın suçlu bulunduğu davanın, “Türkiye’deki yüksek düzeyli rüşvetin resmini çizdiğini” ve ABD ile NATO üyesi müttefiki Türkiye arasında gerilime neden olduğunu yazdı.

“Türk bankacı ABD yaptırımlarını aşmak için plan kurmaktan suçlu bulundu” başlıklı haberde, iddianamede ismi yer almayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dava sürecine henüz başlamadan tepki gösterdiği aktarıldı.

Mahkeme sürecinde dile getirilen, “Erdoğan yaptırımları aşma onayını veren kişiydi” ifadesinin de okura aktarıldığı haber şöyle devam ediyor:

‘AMERİKAN KOMPLOSU OLARAK SUNMAYI BAŞARDILAR’

“Birçok Türk gazetesi dava ile ilgili olumlu bir karar beklentisindeydi. Analistler, Türkiye’deki medyanın büyük bir kısmını kontrol eden hükümetin, davayı bir Amerikan komplosu olarak kamuoyuna sunmayı başardığını değerlendiriyor.

27 Aralık’ta Afrika ziyaretinden dönüşü sırasında Erdoğan, hükümet yanlısı gazetecilere, Atilla’nın suçsuz bulunacağını düşündüğünü açıklamış, ‘Benim görüşüm onların da Atilla’nın suçsuz olduğunu anladığı yönünde’ demişti.

Politik analistler ve muhalefetteki siyasiler, Erdoğan’ın karar ne olursa olsun zarar görmeyeceğini ancak Türk bankalarının ve sonuç olarak da Türk ekonomisinin zarar görebileceğini düşünüyor.” (BBC)