Ana sayfa Logo Altı New York Times: Türkiye Gülen’in iadesi için gerekli delilleri henüz sunabilmiş değil

New York Times: Türkiye Gülen’in iadesi için gerekli delilleri henüz sunabilmiş değil

PAYLAŞ

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin her iki taraf için hayati olan ABD-Türkiye ilişkilerinde bir dönüm noktası oluşturmasını umduğunu ifade ederken, görüşmenin olumlu sonuçlanmadığını değerlendirdi: “(Erdoğan’ın) Talepleri mantıksızdı, bu da gerginliğin devam etmesi demek.”

Gazete, Erdoğan’ın ziyaretinin Beyaz Saray’da, korumalarla protestocular arasında çıkan kavgayla akıllarda kalacağını vurguladı. Gazete, Trump’ı da Erdoğan’a karşı tutumunu nedeniyle eleştirdi: “Öte yandan Sayın Trump, Sayın Erdoğan’ın kendi halkına karşı baskılarına karşı şaşırtıcı bir kayıtsızlık sergiledi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD’den, Ankara’nın PKK’nın Suriye kolu olarak kabul ettiği YPG’lilere destek vermesine son vermesini talep ettiğini de belirten New York Times, bölgede IŞİD’e karşı en etkili mücadele veren oluşum olduğunu hatırlatarak, YPG’nin Washington için Rakka operasyonunda vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

“Trump’ı tatlı dille ikna edebileceğini düşünmüş olabilir”

Sputnik’te yer alan habere göre gazete, Trump’ın Erdoğan’ın taleplerine karşın YPG’yi silahlandırma politikasına bağlı kaldığını da ekledi: “Sayın Erdoğan, tavırları değişken olan Trump’ı tatlı sözle ikna edebileceğini düşünmüş olabilir. Doğrusu, Trump’ın otoriter liderlere sevgisini ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türkiye’yle olan şaibeli bağlarını düşünürsek, bazı üst düzey ABD’li yetkililer bunun olabileceğinden endişe etti. Fakat Sayın Trump, Suriyeli Kürtleri güçlendirme kararında sıkıca durdu.”

“Türkiye Gülen’in iadesi için gerekli delilleri sunmuş değil”

Gazete, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen’in iade talebine de değindi. New York Times, konu hakkında şunları kaydetti: “Sayın Erdoğan, yönetimi, geçen temmuz ayında başarısızlığa uğrayan darbe girişiminin planlayıcısı olduğunu savunduğu, Pennsylvania’da sürgünde olan Fethullah Gülen’in iade edilmesine ikna edeceğini de umdu. Yönetim bu talebe boyun eğmişe benzemiyor. Böylesi bir kararın alınması için sıkı bir hukuki prosedür bulunuyor ve yetkililer, Türkiye’nin şu ana kadar iade talebini destekleyecek gerekli delilleri henüz sunamadığını söylüyor.”