NYT: ‘ABD ile Türkiye arasındaki vize soğukluğu turizm ve ticareti vurdu’

Ekim 21, 2017, 12:58 am
ABD'nin en prestijli gazetelerinden New York Times, ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinin sonuçlarını sayfalarına taşıdı. Gazete, iş ve turizm dünyasından örnekler vererek krizin nasıl daha da derinleştiğini gözler önüne serdi

ABD’ye yatırım yapan Türkiyelilerin vize krizi sonrası zor duruma düştüğünü vurgulayan gazete, ‘2 yıldır ABD’de yatırım yapmak için çalışan bir Türkiyeli kadın, vize krizinin ardından kendini cehennemin dibinde hissediyordu’ ifadelerini kullandı.

Bunun yanında, ABD’den Türkiye’ye gelerek krizle karşılaşan başka ABD’li iş insanlarının da benzer sorunlarla karşılaştığı vurgulandı. Yaşanan kriz, ‘Yalnız bir adam, telefonun başında müdürüne durumu anlatmaya çalışıyordu. Bu durumda Türkiye’ye giremiyordu ve giremezse iş de yoktu, ticaret de’ şeklinde özetlendi.

Birçok ABD vatandaşının İstanbul’u ziyaret ettiğinin vurgulandığı habere göre, ayda 10 bin Türkiyeli ABD vizesine başvuruyor. Sadece geçen yıl 113 bin 64 kişi ABD’den vize almak için randevu oluşturdu. 500 bin ABD vatandaşı ise, geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ziyaret etti.

ABD’nin Türkiye’deki temsilciliklerinde çalışan personelden bazılarının çeşitli suçlamalarla tutuklanmasının krizi derinleştirdiği belirtilen Carlotta Gall imzalı haberde, ABD’den Türkiye’ye giden ekibin de krizi henüz çözemediği ifade edildi.

Haberde, durumun karmaşıklığı, ‘ABD’den vize krizini çözmek için gelen ekip, ülkedeki 4. gününde de bir duyuru veya bildiri yayınlanmadı’ ifadeleriyle anlatıldı.