Ana sayfa Manşet Onların ismini anan yok: Radyo Karacadağ tutukluları

Onların ismini anan yok: Radyo Karacadağ tutukluları

PAYLAŞ

KHK’yle kapatılan Radyo Karacadağ’ın 3 çalışanı 14 aydır tutuklu. Haklarında iddianame hazırlanmadı. Tutuklu 200’e yakın medya çalışanı içinde onların ismi pek anılmıyor.

Radyo Kacadağ, Urfa’nın en fazla dinlenen 22 yıllık radyosu. 1994 yılında açılan ve 2000 yılına kadar 3 yıl RTÜK kararıyla sesi kesilen, 2000 yılından 2013 yılına kadar Radyo Net olarak yayın yapan radyonun çok sayıda çalışanı gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

 

14 aydır iddiananame yok

2013 yılında cezası biterek yeniden Karacadağ olarak yayın hayatına başlayan radyoya 30 Eylül 2016 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) operasyon düzenleyen polisler, radyonun kapısına mühür vurdu. Radyonun kapatılmasıyla birlikte Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda DİSK Genel İş Urfa Temsilcisi Sadık Demir, radyonun çalışanı Salih Erbekler ve Mizgin Çay tutuklandı.

Tutukluluklarının üzerinden 14 ay geçmesine rağmen hala iddianamenin hazır olmadığını söyleyen Salih Erbekler’in avukatı Mustafa Vefa, müvekkilinin radyonun 30 Eylül tarihinde KHK ile kapatılmasından sonra radyodan alınan materyaller üzerine ifadeye çağrıldığını, gözaltına alınıp 18 günlük gözaltı süresinden sonra tutuklandığını hatırlattı.

 

Dosya mahkemeden geri gönderildi

18 Ekim 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan müvekkili Salih Erbekler, Radyo Karacadağ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Demir ve eski çalışanı Mizgin Çay’ın “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandıklarını belirten Vefa, “Aradan geçen 14 aya rağmen henüz dosyaları açılmış değil. Savcı tarafından hazırlanan ilk iddianame Urfa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.  Ancak dosya eksikliklerin giderilmesi için savcıya iade edildi” dedi.

14 aya rağmen henüz yargılama aşamasına geçilmediğini kaydeden Vefa, “örgüt üyeliği” suçlamasına dayanak olarak ise radyonun kuruluşundan bu yana çalan şarkılar, yapılan programlar ve anonsların gösterildiğini ifade etti.

 

Dosyada kısıtlılık

Avukat Vefa, dosyada kısıtlama olduğunu bu nedenle içeriğini öğrenemediklerini söyleyerek, “Radyo Karacadağ’ın kuruluşundan KHK’yle kapatılmasına kadar yayında olan programların tutuklu 3 çalışan tarafından yapılıp yapılmadığının tespiti için ses kayıtları alındı. Dosyada eksiklikler giderilmiş durumda, ancak ses analizi için bekletiliyor. Kısıtlılık kararına itirazlarımız oldu, ancak bu karar kaldırılmadı” ifadesini kullandı.

 

“Yakınlarımız rehin tutuluyor”

Radyonun Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Demir’in oğlu Delil Demir de, babasının 14 aydır rehin tutulduğunu söyledi. Demir, dosyada bir arpa boyu yol alınmadığını, babasının gözaltı gerekçesinin “örgüt propagandası” olmasına rağmen “örgüt üyeliği”nden tutuklandığını kaydetti. Tutuklanma işlemi gerçekleştikten sonra dosyaya gizlilik kararı verildiğini ifade eden Demir, “Bütün banka hesaplarına el konuldu. Savcıya her seferinde sorduğumuzda ‘Ses kayıtları Ankara’ya laboratuvara yollandı, gelince dosyayı bitirip mahkemeye sevk edeceğim’ diyor. Dosyada herhangi bir delil yok. Rehin alma politikasının bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz” dedi.