Ana sayfa Dünya Özel kalemi Netanyahu aleyhinde ifade verecek

Özel kalemi Netanyahu aleyhinde ifade verecek

PAYLAŞ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun eski özel kalemi Ari Harrow’un, polisin Netanyahu hakkında yürüttüğü iki yolsuzluk soruşturmasında başbakana karşı ifade vereceği belirtildi.

Netanyahu, söz konusu soruşturmalarda üç kez polis tarafından sorgulanmıştı. Dördüncü başbakanlığını yapan Netanyahu, iddiaları reddediyor.

Soruşturmalardan biri, Netanyahu ve ailesinin zengin bir işadamından aldığı iddia edilen hediyelerle ilgili.

‘Cadı avı’

Diğeri de Netanyahu’nun, ülkenin en çok satan gazetelerinden birinde lehinde yayın yapılması karşılığında, rakip bir gazetenin tirajını kısıtlamayı önerdiği iddiaları konusunda.

Reuters Haber Ajansı, Harow’un Netanyahu aleyhinde ifade verme karşılığında, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma suçlamalarını kabul ettiğini bildirdi.

Netanyahu, soruşturmaları birçok kez “siyasi rakiplerinin yürüttüğü bir cadı avı” diye tanımladı.

Netanyahu’nun Facebook sayfasında paylaşılan mesajda “Başbakana karşı yapılan temelsiz suçlamaları tamamen reddediyoruz. Hükümeti değiştirmek için bir kampanya yürütülüyor ama başarısızlığa mahkum. Bunun basit bir nedeni var: Hiçbir şey olmadı çünkü hiçbir şey yoktu” denildi.

Likud Amerikan Dostları’nın eski Başkanı olan Harow, 2009-10, ve 2013-15 dönemlerinde Başbakan Netanyahu’nun Özel Kalem Müdürlüğü görevini yaptı.