Ana sayfa Logo Üstü - Sol Paradise Papers: Belgelerde teknoloji devi Apple da yer alıyor

Paradise Papers: Belgelerde teknoloji devi Apple da yer alıyor

PAYLAŞ

“Paradise Papers” (Cennet Belgeleri) adıyla kamuoyuna sızan yeni belgeler dünyanın en güçlü ve zengin isimlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarıyla ilgili gizli bilgileri ortaya çıkardı. Belgelerde teknoloji devi Apple da yer alıyor. Karının bir kısmını İrlanda’daki yan kuruluşlara kaydırarak vergiden kurtulan Apple’ın, Karayipler’de offshore hesapları için ada arayışında olduğu ortaya çıktı.

Euronews’in haberine göre, belgelerde adı geçen bir diğer dev şirket ise Nike. İş yaptığı ülkelerdeki vergileri azaltmaya çalışan Nike’ın Bermuda’daki yan kuruluşları üzerinden hareket ettiği kaydedildi.

Offshore hizmet sağlayıcısı Appleby hukuk firmasından sızıdıral belgeler ayrıca milyarderlere ait lüks yat ve jetlerin Avrupa’daki vergi sisteminden kaçırıldığını gösteriyor. Britanyalı Formula 1 pilotu Lewis Hamilton’ın Appleby’ın Man Adası biriminin yardımıyla lüks jeti için vergi iadesi aldığı belirtiliyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) incelediği 13 milyondan fazla belge içinde 93 Türk’e ait şirketler de var. Paradise Papers’a göre Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Bülent ve Erkam Yıldırım’ın Malta’da yöneticisi olduğu 5 şirket bulunuyor.