Ana sayfa Sürmanşet Polisin vurduğu genç defnedildi: Belediye morgun suyunu kesti, mezar yeri, cenaze aracı...

Polisin vurduğu genç defnedildi: Belediye morgun suyunu kesti, mezar yeri, cenaze aracı ve taziye çadırı vermedi

PAYLAŞ

Diyarbakır Newrozu’nun düzenlediği Newroz Parkı’na gelmek isterken, Evrim Alataş Caddesi üzerindeki arama noktasında, üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesiyle” polis tarafından vurularak öldürülen İnönü Üniversitesi öğrencisi Kemal Kurkut, Malatya’da toprağa verildi. Hayatını kaybetmesinin ardından dün akşam saatlerinde Malatya Adli Tıp Kurumu’na götürülen Kurkut’un cenazesi, sabah saatlerinde ailesi, HDP milletvekilleri Behçet Yıldırım ve Alican Önlü, HDP ve DBP il yöneticileri ile yüzlerce kişi tarafından alınarak, Alibaba Mezarlığı’nda bulunan morga götürüldü.

BELEDİYE CENAZE YIKANMASIN DİYE SUYU KESTİ

Dihaber’in aktardığına göre, cenazenin burada yıkanmasının beklendiği sırada morgun suyu, AK Partili Battalgazi Belediyesi görevlilerince kesildi. Suyun kesilmesi üzerine belediye yetkilileri ile görüşen aileye, önceki gece Alibaba Mezarlığı’nda kazılan mezar yerine defin yapılmasına izin verilmeyeceği, cenaze aracı ve çadır da tahsis edilmeyeceği bildirildi. Bunun üzerine morg önünde kısa süreli tartışma yaşanırken, aile cenazeyi kendi imkanlarıyla yıkadı.

EMNİYET CENAZE ARACINI ENGELLEDİ

Morg önünde bekleyen Kurkut’un amcası Yusuf Kurkut, cenazelerini almadan önce Battalgazi Belediyesi’nden taziye çadırı ve cenaze taşıma aracı ayarladıklarını söyledi. Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan cenazeyi aldıktan sonra morga geldiklerini anlatan Kurkut, Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün cenaze aracının gelmesine engel olduğunu söyledi. Amca Kurkut, “Üç defa cenaze aracının gelmesini engellediler. Mezar yerini de ayarladık fakat sit alanı diye vermediler. Akşamdan Battallgazi Belediyesi’nden çadır ayarladık ama çadırı da vermediler. Çadırı kendimiz ayarladık. Bu yapılanlar siyasi hesaplar yüzünden yapıldı. Biz cenazemizi sırtımızdan da getirebilirdik. Biz başka yerden mi geldik? Biz de buranın insanıyız” diye tepki gösterdi.

Cenaze daha sonra morg önünde bulunan bir yurttaşın minibüsüne alınarak Topbaş Mezarlığı’na getirildi. Kurkut’un cenazesi, ağıt ve gözyaşları arasında toprağa verildi.