Ana sayfa Genel Kremlin: Putin, Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirildiğinde size haber veririz

Kremlin: Putin, Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirildiğinde size haber veririz

PAYLAŞ

2014 yerel seçimleri ve 1 Kasım seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, referandum zaferi için Erdoğan’ı henüz aramadı. ABD Başkanı Donald Trump ise referandumun ertesi günü Erdoğan’ı arayak tebrik etmişti.

KREMLİN: PUTİN ARARSA BİZ SİZE HABER VERİRİZ

Putin’in Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerin Kremlin’in Türkiye’de düzenlenen referandum konusunda ne düşündüğü ve Putin’in Erdoğan’ı arayarak ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı gibi tebrik etmeyi planlayıp planlamadığı sorusu üzerine şu açıklamalarda bulundu:

“Bu referandumu Türkiye Cumhuriyetinin iç işi olarak görüyoruz. Türk halkının iradesine karşı saygılı davranılması gerektiğini düşünüyoruz. Rusya Devlet Başkanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirildiğinde size haber veririz.“

ABD’nin müdahelesine verilen destek nedeniyle Ankara-Moskova arasında kriz çıktığı iddia edilmişti. Öte yandan Türkiye, Rusya’nın PYD’ye olan desteği nedeniyle memnuniyetsizliğini iletmiş, Rus buğdayının ithalatına fiili yesak getirmişti. Rusya’nın da 13 Türk ürününe yönelik ithalat yasağı da devam ediyor.

1 Kasım genel seçimleri öncesi Erdoğan’a seçimler için başarı dileklerini ileten Putin, seçim sonuçlarından sonra da Erdoğan’a tebriklerini iletmişti. Putin, daha önce de seçim sonuçlarından sonra Erdoğan’ı ilk tebrik eden liderler arasında yer almıştı.