Ana sayfa Magazin “Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” diyen Tarkan’a bakandan cevap: Şarkısını söylesin; ne...

“Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” diyen Tarkan’a bakandan cevap: Şarkısını söylesin; ne yapacakmış zeytini!

PAYLAŞ

Tarkan, zeytinlik alanların imara ve sanayi tesislerine açılmasına tepki göstererek Twitter üzerinden bir mesaj yayımlamıştı. “Bir ülkenin en büyük nimeti, değeri onun doğasıdır. Zeytin ağaçları Anadolu’nun hazinesidir belleğidir. Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” diyen Tarkan’a cevap Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi.

Üretim Reform Paketi ile ilgili TBMM Sanayi Komisyonu’ndaki görüşmelerde milletvekillerinin Tarkan’ın da düzenlemeye karşı çıktığını anımsatması üzerine Özlü, “Tarkan’ın ne işi var, Tarkan’ı niye karıştırıyorsunuz” dedi. Özlü, “Tarkan’ın zeytinlikleri mi varmış, ne yapacakmış zeytinlikleri? Tarkan’ın şarkılarını seviyoruz. Tarkan şarkılarını söylesin” dedi.

Konu ne?

Zeytinlik sahalarına sanayi tesisi kurulmasının önünü açtığı gerekçesiyle kamuoyunda tartışmalara neden olan ‘sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi’ tasarısı Meclis komisyonunda görüşülüyor.

Hükümet, muhalefetten ve zeytin üreticilerinden gelen yoğun tepkiler üzerine zeytinciliği yok edecek ‘Üretim Reform Paketi’ tasarısında geri adım attı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi kanundan çıkaracaklarını açıkladı.

CHP’li vekiller zeytinlik alanlarda konut, turistik tesis ve konaklama tesisine yönelik yasağın aynı şekilde madenler için de getirilmesini istediler. Ancak hükümet bu değişikliği kabul etmedi.