Ana sayfa Manşet “Referandumu Erdoğan kazanırsa Arap dünyası yanar”

“Referandumu Erdoğan kazanırsa Arap dünyası yanar”

PAYLAŞ

İngiliz Daily Express’e konuşan Ortadoğu uzmanı Abdul Muttalib El-Hüseyni, Türkiye’de yapılacak referandumun tüm Ortadoğu’yu ilgilendirdiğini söyledi. Referandum sonuçlarına göre Kürt ve Arap politikasının belirleneceğini ifade eden uzman, Recep Tayyip Erdoğan kazanması halinde ‘Arap dünyası yanar’ ifadelerini kullandı.

El-Hüseyni, “Sadece ülkenin istikrarı değil, tüm bölgenin istikrarı sandıklardan çıkacak sonuca bağlı” diye konuştu.

Türkiye ile birçok Avrupa devleti arasında diplomatik savaş çıkmasına neden olan tartışmalı referandumun, 16 Nisan’da oylanacağını söyleyen uzman verdiği demecinde, “Erdoğan, kendisine tüm yetkileri silip süpürüp devredecek referandum için kaba davranışlarla çalışıyor. Anayasal sistemin değişmesinin oylanacağı bu referandum için bir kavgaya tutuşmuş durumda.” yorumunu yapıyor.

Abdul Muttalib El-Hüseyni, Erdoğan’ın kazanmasının tüm  bölge için felaket getirecek adımların başlangıcı olacağı tespitini yapıyor. Hüseyni, bu referandumun ayrıca Kürtler için de çok önemli olduğunu, aksi halde barış için tüm umutların yitirileceğine de vurgu yapıyor. “Erdoğan, kazandığında, genişletilmiş yetkileriyle ve Türklerin arkasında olduğu inancıyla Kürtlerin isteklerini yok sayacak ve tüm haklarını mezara yollayacak.” ifadelerini kullanıyor.

Sandıktan ‘evet’ çıkması halinde şiddetin dinmeyeceğini, daha da büyüyerek alev alev yayılacağını aktaran uzman, Kürt güçlerinin terörize olacağı ve Ankara’nın da bunu bastırma adına daha fazla güç kullanacağı görüşünü savunuyor… Erdoğan’ın ayrıca sadece Türkiye’deki Kürtleri değil, Suriye ve Irak’taki Kürtlere de baskı uyguladığını düşünüyor.

“Ancak referandumun asıl sonucu, Ortadoğu’daki Sünni Körfez ülkeleri ile Şii İran’ın olduğu bölge arasındaki dengeleri bozacak” diyen El-Hüseyni, Erdoğan’ın, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan’dan oluşan Sünni birliğin lideri olmak istediğini söylüyor.

‘Erdoğan’ın referandum için gösterdiği bu çabası tüm bir bölgeyi ateşe atmakla tehdit ediyor’ diyen uzman Anayasa referandumu için ise ‘Sadece ülkenin istikrarı değil, tüm bölgenin istikrarı sandıklardan çıkacak sonuca bağlı’ ifadelerini kullanıyor.