Ana sayfa Öne Çıkanlar Reuters’ın konuştuğu Petersburg saldırganının arkadaşı: Bir dönem Türkiye’ye gitti

Reuters’ın konuştuğu Petersburg saldırganının arkadaşı: Bir dönem Türkiye’ye gitti

PAYLAŞ

Reuters, St. Petersburg metrosunda 3 Nisan’da düzenlenen intihar saldırısının baş şüphelisi olan Celilov’la aynı restoranda çalışan bir eski mesai arkadaşlarıyla konuştu. İsminin belirtilmesini istemeyen bu kişilerden biri, Reuters’a, Celilov’un 2014’te camiye gitmeye, Kuran okumaya ve sakalını uzatmaya başladığını anlattı. Fakat kaynak, Celilov’da radikalleşme belirtileri görmediğini söyledi.

Aynı kaynak, 2015’teyse restorandaki diğer ahçılardan Celilov’un Türkiye’ye gideceğini öğrendiğini belirtti. Türkiye’ye gideceğini Celilov’un kendisinden duyduğunu söyleyen bir diğer kaynağın anlattığına göreyse, Celilov’un Kasım 2015’te Antalya’da yaşayan amcasının yanında gittiğini anlattı.

Öte yandan her iki kaynak da Celilov’un Türkiye’den Suriye’ye geçmeye çalışıp çalışmadığını bilmediklerini söylediler. Radikal İslamcılar, Suriye’nin IŞİD’in elinde olan bölgelerine geçmek için sık sık Türkiye’yi kullanıyor.

Daha önce Rus basınında alıntılanan bir kaynak, Celilov’un Türkiye-Suriye sınırında gözaltına alınıp sınırdışı edilerek Rusya’ya gönderdiğini söylemişti.

St. Petersburg metrosunun iki istasyonu arasında düzenlenen ihtihar saldırısında 14 kişi ölmüş, onlarca kişiyse yaralanmıştı. Metronun aynı hattı üzerindeki bir diğer istasyona yine Celilov’un yerleştirdiği belirlenen ikinci bombaysa patlamadan etkisiz hale getirilmişti.