RSF: Muhalif medyayı susturmayı amaçlayan hükümet güdümlü kampanyayı kınıyoruz

Ağustos 23, 2017, 8:09 pm
Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye'de medya özgürlüğü için faaliyet yürüten hak savunucularına yönelik medya lincini 23 Ağustos’ta Paris'te yapılan yazılı bir açıklamayla kınadı.

RSF Doğu Avrupa Bürosu temsilcisi Johann Bihr, kampanyanın hükümetçe yönlendirildiğini savunarak şu açıklamayı yaptı: “Korkuyu hissedilir hale getirmeyi ve muhalif medyayı susturma sürecini tamamlamayı amaçlayan hükümet güdümlü bu kampanyayı kınıyoruz”.

Bihr, tepkisine, “Bu çılgın ve anlamsız suçlamalar, hedef alınan gazetecilerin yaşamlarını ciddi şekilde tehlike altına sokmasaydı pekala gülünç de gelebilirdi” sözlerini de ekledi.

Tepki, Cumhuriyet gazetesinin tutuklu çalışanlarının özgürlüğe kavuşması için bir araya gelen Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi, Büyükada’da bir seminere katılırken gözaltına alınıp tutuklanan Af Örgütü Türkiye direktörü İdil Eser ve diğer yedi hak savunucusunu ve muhalifet milletvekillerini itibarsızlaştırmaya dönük, 12 Ağustos’tan bu yana hükümete yakın Sabah, Akşam, Star, Türkiye ve Güneş gazetelerince yapılan yayınlara yönelik oldu.