Ana sayfa Logo Altı “Rus ve Amerikan askerler Menbiçte birlikte devriye atıyor”

“Rus ve Amerikan askerler Menbiçte birlikte devriye atıyor”

PAYLAŞ

Times’ın dünya sayfalarında “Rus ve Amerikan güçleri Suriye’de orta yol buldu” başlığıyla yayımlanan haber, gazetenin Orta Doğu muhabiri Richard Spencer imzası taşıyor. Haberde, Suriye’deki Amerikan ve Rus askerlerinin Türkiye sınırından sadece yaklaşık 21 kilometre uzaktaki Menbiç kentinin batısındaki bazı kasabalarda devriye gezdiklerini belirtiliyor. Richard Spencer, iki ülke birliklerinin birbirlerinden sadece yaklaşık 10 kilometre uzakta olduklarını vurguluyor.

Spencer’ın altını çizdiği nokta, gerek Amerika Birleşik Devletleri’nin gerek Rusya’nın amacının, bölgedeki güçlerin birbirleriyle savaşmalarını önlemek olması.

Times’taki haberde YPG’nin Menbiç’in batısındaki bazı köyleri Suriye rejimine geri vermeyi kabul ettiği, Türkiye’nin ise bölgedeki Kürtleri uzaklaştırmak için Menbiç’e saldırı düzenleme tehdidinde bulunduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre haberin, Times’ın internet sitesindeki versiyonunda ise Başbakan Binali Yıldırım’ın “Rusya ile ABD ile bir koordinasyon sağlamadan bir operasyon yapmanın anlamı yok” şeklindeki sözlerine değiniliyor, Türkiye’nin bu noktada geri adım attığı görüşüne yer veriliyor.

Haberde ayrıca Suriye ordusu ile birlikte Menbiç’in batısındaki bazı köylere giren Rus birliklerinin insani yardım taşıdığı, bazı köy sakinlerinin bu durumu ironik bulduğu kaydediliyor.
Ebu El Kahf köyünden Muhammed El Hamadeh adlı bir doktor şunları söylemiş:

“Rus jetleri 26 Şubat’ta o dönem IŞİD’in kontrolündeki köyümüzü bombaladı. 10 yaşındaki kızımı öldürdüler.”
Times’taki haberde ayrıca Nisan 1945’te Almanya’da Elbe Nehri kıyısında el sıkışan ABD ve Rus askerlerinin fotoğrafı da yer alıyor.