Ana sayfa Logo Altı “Sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralarınıza çıkaramayabilirsiniz”

“Sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralarınıza çıkaramayabilirsiniz”

PAYLAŞ

Bitlis, Kars ve Ağrı’da mülki idare amirlerinin vatandaşın Anayasa Değişikliği’ne referandumda ‘Evet’ oyu vermesini sağlamaya yönelik baskılarının ardından bu kez de Şırnak’ta muhtarlara “Sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralarınıza çıkaramayabilirsiniz” denildiği ifade edildi.

Alay komutanları eşliğinde çarşamba günü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine gelerek muhtarları toplayan bir kaymakamlık yetkilisi tarafından ‘Hayır’ çıkması durumunda halkın güvenliğinin ve ekonomisinin tehlikeye gireceği anlatıldı.

AÇIK TEHDİT

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Bölgede halkın kaymakamlık yetkilileri ve komutanlar tarafından tehdit edildiğini anlatan Leyla Birlik, “Yaz aylarında yüz bin hayvanın bulunduğu bölgede bir kaymakamlık yetkilisi gelerek, ‘sandıkta gönlümüzü hoş tutun yoksa hayvanlarınızı meralara çıkartamazsınız’ diyor. Bu apaçık bir tehdittir” dedi.

SANDIKLAR TAŞINDI

Beytüşşebap öğretmen evinde muhtarları ve ihtiyar heyetini toplayan kaymakamlık yetkilisinin hayvancılığı bitirme tehdidiyle sandıktan ‘Evet’ oyu çıkartmaya çalıştığını belirten Birlik, şu ifadeleri kullandı; “Beytüşşebap’ta halka yönelik büyük bir referandum baskısı uzun süredir var. Birçok köydeki sandık, korucu köylerine taşındı. Halkın özgür iradesi ile oy kullanmasının önüne geçmek istiyorlar. Şimdi de güvenliklerinin olmayacağına ve hayvancılıklarını bitirebileceklerine yönelik tehditler savuruyorlar. Muhtarların ve halkın böyle bir sıkıntısı var.”