Ana sayfa Editörden Selvi: Erdoğan, Abdullah Gül’e meydan okudu

Selvi: Erdoğan, Abdullah Gül’e meydan okudu

PAYLAŞ

Erdoğan’ın AK Parti’ye üye olduğu töreni gündemine taşıyan Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın törendeki konuşmasında 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e meydan okuduğu yorumunu yaptı.

Selvi’nin değerlendirmesi şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Temmuz 2001 tarihinde AK Parti’yi kurarak yola çıkarken yanında olan isimlerden bazıları o salonda yoktu. Bülent Arınç ve Abdullah Gül gibi. Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu salondaydı. Cumhurbaşkanı salona girince Davutoğlu ile tokalaştı. Ama o fotoğraf karesinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yoktu. Erdoğan, 16 Nisan sonrasında hayır cephesinin cumhurbaşkanı adayı ve yeni parti kurma çalışmaları yapıyor gibi spekülasyonlara konu olan Abdullah Gül’e ilk kez mesaj gönderdi. “Bu ağır yükü çekemeyenleri, onları ademe mahkûm ediyor, değerlendirmesini milletimize bırakıyoruz” dedi. Sözlerinin devamı mıh gibiydi. “Bugüne kadar bu davaya, bu partiye sırtını dönüp de iflah olan kimse görmedim.”

Şimdiye kadar, Abdullah Gül konusunda en ufak bir imada dahi bulunmayan Erdoğan, ilk kez böyle bir konuşma yaptı. Bir anlamda meydan okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli bir uyarısı da Avrupa Birliği’ne yönelikti. Erdoğan önce, “Fasılları açın” diye seslendi. Ardından, “Aksi takdirde sizinle görüşecek bir şeyimiz kalmadı” diyerek kapıyı gösterdi.