Ana sayfa Kültür & Sanat Şerif Mardin hayatını kaybetti

Şerif Mardin hayatını kaybetti

PAYLAŞ

Türkiye’nin en önemli sosyolog ve siyaset bilimcilerinden Prof. Dr. Şerif Mardin, 90 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye’nin modernleşme süreci hakkında çeşitli çalışmaları olan Mardin, 1954-1966 yıllarında dönemin önemli dergisi Forum’da da yazarlık yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nin kurucu dekanlarından da olan Mardin’in cenazesi, yarın(7 Eylül) İstanbul Yeniköy Camii’nde kılınacak öğle namazı sonrası toprağa verilecek.

Şerif Mardin kimdir?

1927 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini ABD’de tamamladı. Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptı.

1954-1966 yılları arasında dönemin önemli dergisi olan Forum’da yazarlık yaptı. Ankara Üniversitesi’nde 13 yıl hocalık yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı (1973). Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington’daki American University’de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığ’ını yürüttü. İnsan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konularında her pazar yayınlanan Gerçek Orada Bir Yerde adlı sohbet programında, Oğuz Haksever’in yönetiminde Gündüz Vassaf ve Murat Belge ile birlikte yer aldı.

Eserleri

Din ve İdeoloji
İdeoloji
Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal Değişim
Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908
Siyasal ve Sosyal Bilimler
Türk Modernleşmesi
Türkiye’de Din ve Siyaset
Türkiye’de Toplum ve Siyaset
Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu
Religion, Society and Modernity in Turkey”, Syracuse University Press’ten