Ana sayfa Öne Çıkanlar Sevan Nişanyan neden firar ettiğini açıkladı

Sevan Nişanyan neden firar ettiğini açıkladı

PAYLAŞ

Yazar Sevan Nişanyan hükümlü bulunduğu Foça Açık Cezaevi’ne geri dönmeyerek yurt dışına çıktı. Nişanyan firarını, sosyal medya hesaplarından, “Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına” paylaşımı ile duyurdu.

Sevan Nişanyan, “Cezaevindeydim, artık değilim. Cezaevine dönmeyi de düşünmüyorum” dedi. Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı olduğu sorusunu ise, “Nerede olduğunu ben de bilemiyorum” diye yanıtlayan Nişanyan, yurtdışına çıkışıyla ilgili olarak “Darısı zulüm mağduru olan herkesin başına” ifadelerini kullandı. Nişanyan, firarıyla ilgili Agos’un sorularını yanıtladı.

Yazar, firarının devlet nezdinde nasıl karşılandığı sorusunu şöyle cevapladı:

“Şirince’de verdiğim mücadele ‘devlete kafa tutmak’ olarak algılandı. Bundan dolayı da ‘devlet’ denen bürokratik oligarşinin sonsuz kin ve nefretine maruz kaldım. Üstüne birtakım İslami hassasiyetlere dokununca, o tarafın patronları da ipimin çekilmesine karar verdi. İnşaat davaları işin kılıfıdır. İslam’a hakaretten mahkûm oldum. Oradan yatırmak işlerine gelmediği için incir çekirdeği doldurmayan başka dosyalar uydurdular.”

Nişanyan, cezaevinde kaldığı sürece devletin kendisini rahat bırakmayacağını sezdirdiğini söyledi:

“Sanırım gitmemi istediler. Gitmezsem canımı yakmaya devam edeceklerini sezdirdiler. TC devletinin klasik politikasıdır. Yüz yıldır değişmedi. Terörize et, kaçsınlar. Direnirsin tabii de, nereye kadar?”

Cezaevine girmeden önce yurtdışına çıkan ve dönünce hapis cezasına çarptırılan Sevan Nişanyan, neden firar kararı aldığını da şu sözlerle belirtti:

“Bir-iki sene yatmayı göze almıştım. Üç buçuk yıl biraz yordu. Daha üç yıl vardı ve salmaya niyetleri olmadığı anlaşıldı.”

Ne olmuştu?

Nişanyan Şirince’de SİT alanındaki arazide iki kez mühürlenmesine rağmen ev yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Nişanyan aleyhinde kesinleşen cezalar, mühür bozma ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçlarından dokuz ayrı dosyadan oluşuyordu.